Aktualności

2014-11-16 23:34

1. rocznica śmierci córki marszałka Piłsudskiego

Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska urodziła się 28 lutego 1920 roku w Warszawie. Była drugą córką Józefa Piłsudskiego i Marianny Szczerbińskiej. Z wykształcenia była inżynierem architektem. W czasie II wojny światowej służyła jako porucznik pilot Wojska Polskiego.

Jadwiga Piłsudska dzieciństwo spędziła w Warszawie i Sulejówku. Maturę uzyskała w 1939 roku, w Gimnazjum Żeńskim im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej, do którego uczęszczała razem ze swoją siostrą Wandą.

(…)

.

We wrześniu 1939 r. wraz z matką i starszą siostrą zostały ewakuowane do Anglii. Od razu rozpoczęła starania o przyjęcie do Air Transport Auxiliary. Do Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet przyjęta została dopiero w 1942 roku (jako trzecia Polka obok Stefanii Wojtulanis i Anny Leskiej).
.
Podczas dwuletniej służby dosłużyła się stopnia porucznika czasu wojny. Stacjonowała głównie w White Waltham pod Londynem. Jako ferry-pilot transportowała różne rodzaje samolotów z fabryk na lotniska bojowe w całej Wielkiej Brytanii oraz uszkodzone samoloty do remontu i złomowania. Przeprowadziła, często w bardzo ciężkich warunkach (pilotkom nie wolno było używać radia, oznaczonych map, uzbrojenia), setki samolotów. W czasie wojny wylatała kilkaset godzin za sterami samolotów bojowych (myśliwcach, bombowcach i samolotach wielozadaniowych), wykonując średnio dwa loty dziennie. Nie miała żadnego wypadku, przełożeni oceniali ją jako niezwykle obiecującą pilotkę o umiejętnościach powyżej przeciętnej.
.
Za swoją służbę została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.
.
Na emigracji Jadwiga Pisłudska studia architekturę na Newnham College Uniwersytetu Cambridge. Studia ukończyła w 1946 r. w Polskiej Szkole architektury na Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie przy Uniwersytecie w Liverpoolu. Studiowała również urbanistykę i psychologię.
.
Wyszła za mąż w 1944 r. za oficera Marynarki Wojennej, kpt. Andrzeja Jaraczewskiego. Mieli dwoje dzieci – syna Krzysztofa i córkę Joannę. Po wojnie przebywała na emigracji w Anglii. Była zaangażowana w działalność polskiego wychodźstwa powojennego. Po powstaniu „Solidarności”, szczególnie w okresie stanu wojennego, organizowała pomoc dla „solidarnościowego” podziemia. Na stałe do Polski wróciła jesienią 1990 r.
.
Wraz z siostrą założyła Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego. Była też zaangażowana w działalność Instytutu Józefa Piłsudskiego Poświęconego Badaniu Najnowszej Historii Polski.
.
28 lutego 2008 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
.
Zmarła 16 listopada 2014 r. w Warszawie.

.

źródło: idziemy.com.pl

czytaj więcej...