Aktualności

2023-11-13 16:35

Wspomnienie z historii… Kasina Wielka II wojna światowa – 14 listopada 1943 rok – 80. rocznica

"Piwnica Młynkowska" - miejsce pochówku 11 zakładników rozstrzelanych 14 listopada 1943 roku przez Niemców

Lista żołnierzy rozstrzelanych – zdjęcia  

Chwała Bohaterom! – UG Mszana Dolna

PIWNICA MŁYNKOWSKA – św. Jan Paweł II mówił do nas Polaków: PROSZĘ WAS, ABYŚCIE NIE PODCINALI SAMI TYCH KORZENI, Z KTÓRYCH WYRASTAMY. Mówił, abyśmy nie udawali, że nie widzimy, że czegoś takiego nie było, że jeśli zapomnimy o takich miejscach to zapomnimy o Polsce.

MARIA NOWAK świadek rozstrzelania, pochówku oraz ekshumacji zwłok 11 zakładników rozstrzelanych 14 listopada 1943 roku w Kasinie Wielkiej

U podnóża Kaplicy, a nad rzeką jest krzyż, palą się znicze, są wiązanki z kwiatami.  Dlaczego? 

To miejsce pochówku 11 zakładników rozstrzelanych dnia 14 listopada 1943 roku w niedzielę przez Niemców – jak czytamy w Kronice Parafialnej pisanej przez ks. Jana Gimińskiego ówczesnego proboszcza.

.

Była to piwnica „Młynkowska” na ziemniaki, warzywa, owoce, wówczas nie używana należąca do Katarzyny Kowalczyk Ciała tych zakładników po rozstrzelaniu leżały przez całą niedzielę i noc okupacyjną. W poniedziałek podsołtys zwrócił się do Katarzyny Kowalczyk słowami: „Przecież to nasze chłopaki”  prosząc o pochowanie ich. Mężczyzn nie było, ponieważ z obawy o swoje życie uciekli do lasu.

.

Katarzyna Kowalczyk umieściła z pomocą dwóch innych mieszkańców Kasiny Wielkiej potajemnie przed Niemcami ciała tych rozstrzelanych partyzantów w tej piwnicy. Niemcy kazali ich wrzucić do fosy z kamieniami na rozszarpanie dla psów, ptaków (dla Niemców ci rozstrzelani byli bandytami). Za ten bohaterski czyn rodzina Katarzyny Kowalczyk mogła być rozstrzelana lub wywieziona do obozu jednak Matka Boża Częstochowska w Kaplicy Na Brzegu nad wszystkim czuwała. Ciała tych partyzantów spoczywają dziś na cmentarzu w Mszanie Dolnej we wspólnej mogile Ofiar II Wojny Światowej.

.
11 rozstrzelonych zakładników to głównie młodzi żołnierze Armii Krajowej z naszego regionu, którzy przez dwa lata spoczywali w tej „Piwnicy”, a po zakończeniu II wojny światowej odbyła się ekshumacja zwłok tych żołnierzy, zakończona 20 kwietnia 1945 roku – jak czytamy w Kronice Parafialnej.

11 członków Ruchu Oporu AK Oddziału „MNICH” z Mszany Dolnej:

1. Aleksandrowicz Jan, lat 38, kowal, zam. Przy ul. Sądowej,

2. Gadziński Karol, lat 31, zam. Przy ul. Kolejowej,

3. Łabuz Stefan, lat 30, kierowca samochodowy w przedwojennej fabryce konserw C.Warchanek,

4. Sianowski Marian, lat 37, urzędnik, zam. Przy ul. Starowiejskiej,

5. Skąpski Jerzy, lat 30, kupiec, zam. w Mszanie Dolnej, a pochodzący z Krakowa,

6. Stabrawa Stefan, lat 29, student prawa na UJ, zam. Przy ul. Orkana,

7. Stefaniak Marian, lat 34, ogrodnik, zam w Rynku,

8. Reyman Tadeusz, lat 25, podchorąży lotnik,

9. Tokarz Stanisław, zam. w Obidzy,

10. Tomasik Jan, lat 24, zam. w Limanowej,

11. Łabuz Józef.

 
czytaj więcej...