Aktualności

2015-02-23 12:04

Wielki Post – dzień 6 – 23 luty

Ewangelia (Mt 25,31-46)

Jak Cie Jezu rozpoznać?

Chrystus będzie nas sądził z uczynków miłości.

Jak Cię Jezu rozpoznawać, by być na końcu rozpoznanym?

.
       Od najmłodszych lat czułem przerażenie, słuchając w kościele tego czytania. Wówczas zadawałem sobie pytanie, jak poznać Chrystusa w tych wszystkich wymienianych dziś potrzebujących.  Z biegiem czasu okazało się to nietrudne, gorzej było z tłumaczeniem sobie, że nad tym lub owym nie należy się pochylać, bo: sam sobie tej biedy napytał,  upił się,  przez lenistwo doprowadził rodzinę na skraj bankructwa,  nieudolność spowodowała,  że dziś nie ma za co żyć,  na własne życzenie trafił do więzienia.. Czy nie miałeś nigdy tej wstrętnej pokusy ferowania najpierw wyroku na tym, w którym Zły przeszkadzał Ci zobaczyć Chrystusa, obiecując odrzucić daleko od ciebie to przytłaczające poczucie winy za brak udzielonej pomocy???

.
       Surowy i stanowczy jest Nasz Pan w obrazie Sądu Ostatecznego, lecz dzięki Jego słowom wciąż  lepiej Go rozpoznaję – wkraczającego w nasze życie w najmniej oczekiwanej sytuacji z ręką bliźniego, wystawioną po pomoc. Uczę się zatem nie pytać, dlaczego on chory, dlaczego ona go zostawiła,  dlaczego wyleciał z pracy, dlaczego życie sobie wywrócił, dlaczego…

.
        Odpowiedzi te zostawiam Tobie wszechmocny Boże,  prosząc Cię w tym Wielkim Poście, by coraz lepiej rozumieć,  że obok modlitwy i postu to uczynki miłosierdzia, “bez trąbienia w synagogach i bez pochwał ludzi” są dla Ciebie najważniejsze . Ty, co widzisz w ukryciu, w Tobie ufność pokładam, że na Końcu Czasu nie odrzucisz mnie słowami : Nie znam Cię, bo nie dałeś mi jeść,  nie dałeś mi pić,  nie przyodziałeś mnie i mi nie usłużyłeś.

.

Aleksandra i Paweł Wadowscy

czytaj więcej...