Aktualności

2022-03-25 16:11

V Niedziela Wielkiego Postu (Rok C ) – Czarna – 26 marzec

EWANGELIA (J 8, 1-11) – czytania

NAWRÓĆMY SIĘ DO BOGA NASZEGO

ks. Grzegorz Suchodolski

Liturgia słowa dzisiejszej niedzieli to pieśń o Bogu dającym szansę każdemu z nas. Wobec ludzkich słabości i pogmatwanych często życiorysów, Chrystus jawi się jako obrońca i rzecznik nowej przyszłości. Do kobiety, którą pochwycono na cudzołóstwie, zamiast nagany, kieruje pełne nadziei słowa: „Idź, a od tej chwili już nie grzesz!” (J 8, 11). Kobieta ta wstępuje na drogę świętości, chwaląc Boga za okazane miłosierdzie.

 

Bóg nie przychodzi, aby potępiać. Istotą Jego pochylenia się nad człowiekiem jest wyniesienie go do godności wolnego dziecka Bożego. Nie ma dla Boga rzeczy niemożliwych, zamkniętych dróg, ludzi zbyt grzesznych. Misja Chrystusa to wyzwalanie człowieka od zła i grzechu. Bóg, nienawidząc grzechu, kocha grzesznika. Zjawia się w jego życiu, pokazuje drogę wolności i stawia wymagania – kodeks świętości.

 

Pamiętajmy, że Odkupienie ma swoją cenę. W wolności kryje się ofiara życia. To, że kobieta, która dopuściła się cudzołóstwa, odchodzi bez grzechu, to prawda. Jednak za każdy grzech człowieka Jezus zapłacił męką i śmiercią na krzyżu. Nie ma łatwych rozgrzeszeń i beztroski w grzeszeniu i odpuszczaniu.

czytaj więcej...