Aktualności

2018-04-04 18:00

Kaplica Na Brzegu z wizytą u Metropolity Krakowskiego – doroczne spotkanie opiekunów Szlaków Papieskich: zdjęcia

„Ja tam u was byłem. Pilnujcie mi tych szlaków

„Troszcząc się o te szlaki, troszczycie się o Ojczyznę. I za to wam bardzo dziękuję.”

Abp Marek Jędraszewski

Już po raz kolejny Kaplica Na Brzegu została zaproszona przez prezes Fundacji Szlaków Papieskich panią Urszulę Własiuk na doroczne spotkanie opiekunów Szlaków Papieskich – miejsc w których przebywał jako ksiądz, biskup, kardynał, Karol Wojtyła.

Spotkanie to odbyło się w sobotę 24 marca 2018 roku w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich na „Franciszkańskiej 3” u gospodarza Metropolity Krakowskiego Abp Marka Jędraszewskiego.

Rozpoczęło się o godz. 8.30 na dziedzińcu Kurii przy pomniku św. Jana Pawła II złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy i odśpiewaniem „Barki”.

O godz. 9:00 rozpoczęła się Msza Św. koncelebrowana w kaplicy prywatnej Arcybiskupów Krakowskich, której przewodniczył Abp Marek Jędraszewski.

Arcybiskup w homilii przypomniał, że nawet kiedy Karol Wojtyła, będąc jeszcze księdzem czy później, wędrował po górach w grupie przyjaciół zawsze znajdował chwilę, by odłączyć się od nich i w samotności modlić się.

– Mówię to do was, moi drodzy, których serca, zapał i poświęcenie związane są z tym, żeby przekazać współczesnym i przyszłym pokoleniom szczególny zapis tej ziemi, w postaci szlaków, jakie przez tyle lat przemierzał ksiądz, biskup, arcybiskup, kardynał Wojtyła i te nieliczne, ale jakże cenne szlaki, którymi podążał już jako Jan Paweł II. Troszcząc się o te szlaki, troszczycie się o ojczyznę. I za to wam bardzo dziękuję, bo pokazujecie, że nie tylko sam zapis drogi, ale (…) że te ziemie uczą nas także naszej polskiej historii, niełatwej, ale wspaniałej. I chodzi o to, żeby nie zapomnieć o tych bardzo ważnych sprawach, dzięki którym te szlaki mają taki szczególnie doniosły wymiar. To są szlaki przez niego omodlone. To są także szlaki przeniknięte jego troską o Polaków.

Na zakończenie homilii arcybiskup Jędraszewski poprosił zebranych, aby wszystkie wymiary Szlaków Papieskich zachowywali głęboko w sercach i przekazywali następnym pokoleniom.

Po Mszy św. wszyscy przeszli do apartamentów kurii, gdzie przy słynnym Papieskim Oknie – miejscu dialogów Ojca Świętego z młodzieżą Krakowa w czasie pielgrzymek apostolskich – odbyło się spotkanie z Arcybiskupem Markiem Jędraszewskim. 

Podczas tego spotkania,  Prezes Fundacji Szlaki Papieskie pani Urszula Własiuk przypomniała o najważniejszym „szlakowym” wydarzeniu tego roku. Otóż rodzina Zapotocznych (właściciele ziemi pod Turbaczem, na której stoi szałasowa kaplica polowa upamiętniająca ks. Karola Wojtyłę, który modlił się w tym miejscu w 1953 roku) w lutym tego roku przekazała tę ziemię w akcie darowizny archidiecezji krakowskiej, parafii pw. św. Michała Archanioła w Klikuszowej dla kultu św. Jana Pawła II. 

 

Z okazji 50-lecia istnienia Koła PTTK im. Jana Pawła II z Węgierskiej Górki prezes koła p. Tadeusz Gołuch wręczył metropolicie krakowskiemu medal upamiętniający rocznicę 110-lecia oddziału babiogórskiego PTTK wraz z tomikiem swoich poezji.

Spotkanie zakończyło się przy poczęstunku oraz wpisaniem się do Księgi Pamiątkowej w krużgankach bazyliki oo. Franciszkanów w Sali Włoskiej.

Więcej na stronach:

FUNDACJA SZLAKI PAPIESKIE U METROPOLITY KRAKOWSKIEGO

SZLAKIPAPIESKIE.PL

 

czytaj więcej...