Aktualności

2019-04-24 17:05

Kaplica Na Brzegu z wizytą u Abp Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego – doroczne spotkanie opiekunów Szlaków Papieskich – 23 marzec 2019 rok. ZDJĘCIA

„..Ja tam u was byłem. Pilnujcie mi tych szlaków…”

 

Jesteście strażnikami Papieskich Szlaków. Jesteście strażnikami jakiegoś szczególnego fragmentu polskiej ziemi, po której stąpał święty człowiek, nasz rodak. (…) Jesteście zatem strażnikami także papieskiego ducha, po to żeby tego ducha nie tylko strzec i przekazywać go innym, ale przede wszystkim nim żyć, żeby się nie lękać, żeby się nie bać. – Abp Marek Jędraszewski

 

Już po raz piąty na zaproszenie prezes Fundacji Szlaków Papieskich Pani Urszuli Własiuk Kaplica Na Brzegu gościła w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich na Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

 

Tym razem spotkanie opiekunów Szlaków Papieskich, miejsc w których przebywał jako ksiądz, biskup, kardynał Karol Wojtyła późniejszy papież św. Jan Paweł II odbyło się w sobotę 23 marca 2019 roku. 

 

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9:30 na dziedzińcu Kurii tradycyjnie przy pomniku św. Jana Pawła II złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy i odśpiewaniem „Barki”.

O godz. 10:00 rozpoczęła się Msza Św. koncelebrowana w kaplicy prywatnej Arcybiskupów Krakowskich, której przewodniczył Abp Marek Jędraszewski.

Metropolita w homilii skierował do opiekunów Szlaków Papieskich słowa przesłania:


– Jesteście strażnikami Papieskich Szlaków. Jesteście strażnikami jakiegoś szczególnego fragmentu polskiej ziemi, po której stąpał święty człowiek, nasz rodak. Jesteście strażnikami konkretnych fragmentów naszej ojczyzny, które dadzą się wyznaczyć topografią. Ale przecież to są szlaki szczególne. To są szlaki człowieka, który, wędrując, modlił się i prowadził dialog z Bogiem. I ten dialog utrwalał w swojej poezji dla nas. Jesteście zatem strażnikami także papieskiego ducha z tamtych także niełatwych czasów, po to żeby tego ducha nie tylko strzec i przekazywać go innym, ale przede wszystkim nim żyć, żeby się nie lękać, żeby się nie bać. Konfrontacje zawsze były, są i będą, bo są wpisane w życie Kościoła od samych jego początków. Ale ponad te konfrontacje chrześcijanie za każdym razem mieli doświadczenie prawdziwości słów Pana Jezusa: „Bramy piekielne go nie przemogą. Ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata”.

Po Mszy św. wszyscy zgromadzeni goście przeszli do apartamentów kurii, gdzie przy słynnym Papieskim Oknie – miejscu dialogów Ojca Świętego z młodzieżą Krakowa w czasie pielgrzymek apostolskich – odbyło się spotkanie z Arcybiskupem Markiem Jędraszewskim. 

Podczas tego spotkania,  Prezes Fundacji Szlaki Papieskie pani Urszula Własiuk przypomniała o wydarzeniach jakie miały miejsce w ubiegłym roku na Szlakch. Przypomniała również o poświęceniu pomnika  “Ksiądz Karol Wojtyła – turysta” na Śnieżnicy w Kasinie Wielkiej przez Abp Marka Jędraszewskiego w czerwcu 2018 roku. Zobacz zdjęcia

 

Spotkanie zakończyło się przy poczęstunku oraz wpisaniem się do Księgi Pamiątkowej w krużgankach bazyliki oo. Franciszkanów w Sali bł. Jakuba – była to okazja do rozmów towarzyskich, wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych kontaktów.

SZLAKI PAPIESKIE w KAPLICY NA BRZEGU

Więcej na stronach:

JESTEŚCIE STRAŻNIKAMI PAPIESKIEGO DUCHA. SPOTKANIE METROPOLITY Z FUNDACJĄ SZLAKI PAPIESKIE JPII. Djecezja Krakowska

Homilia Szlaki Papieskie. Abp Marek Jędraszewski

Fundacja Szlaki Papieskie 

 

czytaj więcej...