Aktualności

2016-03-09 16:17

Kaplica Na Brzegu na Franciszkańskiej 3 w Krakowie – doroczne spotkanie opiekunów Szlaków Papieskich

Dnia 5 marca 2016r. na zaproszenie Fundacji  „Szlaki Papieskie” pod patronatem Jego Eminencji ks. Stanisława kardynała Dziwisza   w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 3 odbyło się coroczne spotkanie z przedstawicielami miejsc w których przebywał jako ksiądz, biskup, kardynał,  Karol Wojtyła.

Na to spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele z całej Polski. Z naszego powiatu spotkaliśmy przedstawicieli z Limanowej oraz Mszany Dolnej wśród nich burmistrza Józefa Kowalczyka.

.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.30 na dziedzińcu Kurii przy pomniku św. Jana Pawła II złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy i odśpiewaniem „Barki”.
O godz. 10 rozpoczęła się Msza Św. koncelebrowana w kaplicy prywatnej Arcybiskupów Krakowskich, której przewodniczył ks. infułat Jerzy Bryła, duszpasterz środowisk twórczych Krakowa i Bractwa Kurkowego, związany z Fundacją Szlaki Papieskie od początku jej istnienia. W koncelebrze brał udział ks. prał. Stefan Misiniec, opiekun duchowy Szlaków Papieskich, ks. Maciej Ostrowski duszpasterz turystów archidiecezji krakowskiej, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
.
Po Mszy Św. odbyło się spotkanie w apartamentach   Jego Eminencji ks. kard. Stanisława Dziwisza, który niestety nie mógł być w tym roku obecny, a zastąpił Go ks. infułat Jerzy Bryła Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Spotkanie to było poświęcone refleksji o św. Janie Pawle II.
.
Tradycyjnie Prezes Fundacji Szlaki Papieskie Pani Urszula Własiuk przedstawiła sprawozdanie z działalności dotyczącej oznakowania Szlaków Papieskich na terenie całej Polski w minionym roku oraz przybliżyła historię loga Fundacji Szlaki Papieskie.
Krótko zreferowała najważniejsze inicjatywy, które odbyły się w roku Św. Jana Pawła II. – Udało się postawić w terenie blisko 60 map z naszym logo m.in. w gminach: Pcim, Mszana Dolna i Ochotnica. Został otwarty Świętokrzyski Szlak Papieski w Kielcach. Została odnowiona i oddana do użytku gazdówka w Ochotnicy Górnej, gdzie przebywał na zimowisku ks. Karol Wojtyła, ówczesny duszpasterz młodzieży, ze studentami – wymieniała. Na obecny rok zapowiedziała publikację kolejnych tomów przewodników po szlakach papieskich Gorców i Beskidu Wyspowego oraz książki opiekuna duchowego fundacji ks. Stefana Misińca pt. „Na tropach Ewangelii”.
Ks. prof. Maciej Ostrowski z Uniwersytetu Papieskiego wręczył pani prezes Honorową Odznakę Krajoznawczą im. Św. Jana Pawła II „za kultywowanie pamięci o św. Janie Pawle II”.
 .
Spotkanie zakończyło się przy poczęstunku oraz wpisaniem się do Księgi Pamiątkowej w krużgankach bazyliki oo. Franciszkanów w Sali Włoskiej – była to okazja do rozmów towarzyskich, wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych kontaktów.
 

Zobacz zdjęcia

Zobacz również poprzednie spotkania

Więcej o Szlakach Papieskich :szlakipapieskie.pl

 

 

 

czytaj więcej...