Aktualności

2015-06-06 07:50

Ewangelia na każdy dzień – 6 czerwiec

Ewangelia wg. św. Marka    12,38-44

Jezus nauczając rzesze mówił: „Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok”.
Potem usiadł naprzeciw skarbony i przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz.
Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: „Zaprawdę powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie”.

Komentarz do Ewangelii:

„Jak cię widzą, tak cię piszą”

Przysłowie mówi: „Jak cię widzą, tak cię piszą”. Ale nie osiąga się zbawienia w oparciu o to „jak nas piszą”. O zbawieniu decyduje stan naszego serca. Można dawać wiele, ale mieć jednocześnie skąpe serce. Rzadko mamy możliwość zajrzeć do ludzkiego serca. Dlatego nie powinniśmy zbyt pochopnie „pisać” ludzi, czyli wydawać o nich sąd na temat ich serca. Serce drugiego człowieka jest dla nas zawsze wielką tajemnicą.

.

ks. Mieczysław Łusiak SJ

czytaj więcej...