Aktualności

2014-11-26 11:27

Ewangelia na każdy dzień – 26 listopad

Ewangelia wg św. Łukasza 21, 12-19

.

Jezus powiedział do swoich uczniów:

Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić.
A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”.

.

Komentarz do Ewangelii:

.

 

Pytanie o wytrwałość

.

Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie… Takimi słowami Jezus puentuje dzisiejszą lekcję o końcu świata. Nie podaje dnia ani godziny, za to dobitnie opisuje prześladowania z powodu wiary. Dzisiaj już trwają one w blisko 20 krajach w sposób krwawy a w wielu innych poprzez inne szykany wobec uczniów Chrystusa. Nie jest dobrze … ale może w ten sposób widać już nadchodzący Dzień Sądu Ostatecznego?

.

            Jedno jest pewne – potrzeba wytrwałości! Warto zdać sobie z tego sprawę już dzisiaj – jak wygląda moja wytrwałość w podejmowaniu życia w wierności Bożym Przykazaniom, jak pielęgnuję mój osobisty kontakt z Bogiem? Jak wygląda u mnie postawa wobec bliźnich, zwłaszcza tych wymagających przebaczenia?

.

            Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania powodują w nas zakłopotanie to może najwyższy czas coś zmienić – bo jeśli w czasie pokoju nie stać nas na wytrwałość, to co będzie w chwili spełnienia się dzisiejszej zapowiedzi prześladowania ?

.

ks. Dawid Leśniak

czytaj więcej...