Aktualności

2023-03-02 16:11

Ewangelia na dziś – 3 marzec 2023 rok

EWANGELIA (Mt 5, 20-26) – Pojednaj się najpierw z bratem

(…) Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.

————–

Żyjemy przez lata na ciągłym minimum: spowiedź dwa razy w roku [jeśli jeszcze jest], brak codziennego rachunku sumienia, modlitwa 5 minut dziennie [jeśli jeszcze jest], niedzielna Msza św. [czy zawsze?], chrześcijaństwo zamknięte w murach kościoła, a poza nim życie duchem tego świata. Nagroda Królestwa Niebieskiego to nie wygrana szóstki w totka, to coś o wiele bardziej cennego. Kto ją może otrzymać? Ten, kto uzna w sobie grzesznika, podejmie decyzję o nawróceniu i z Bożą łaską będzie od siebie wymagał, aby każdego dnia stawać się bardziej sprawiedliwym, kierując się miłością.

 

Jezu, mój Królu, Ty powołujesz mnie nie do przeciętności, ale do świętości. Nie pozwól, abym zadowalał się minimum, ale bym dążył ku szczytom, ku Niebu, ku Tobie. 

Cała Ewangelia ⇩ 

EWANGELIA  (Mt 5, 20-26)

Pojednaj się najpierw z bratem

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

 

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: «Nie zabijaj»; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu «Raka», podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł «Bezbożniku», podlega karze piekła ognistego.
Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i ofiaruj dar swój.
Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz”.

 

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia dzień poprzedni

czytaj więcej...