Aktualności

2024-01-28 16:11

Ewangelia na dziś – 29 styczeń 2024 rok

EWANGELIA (Mk 5, 1-20) – Uwolnienie opętanego w Gerazie

(…) Zaczęli Go prosić, żeby odszedł z ich granic.

————–

Wielu mówi Jezusowi, „aby odszedł z ich krainy”. Czasami i my nie chcemy niczego zmieniać w swoim życiu. Jest nam wygodnie bez Jezusa. Mamy własne interesy. Mamy swój własny świat. Tymczasem obecność Jezusa wiele zmienia i wymaga od nas. Tylko On może pokonać zło, bo On jest naszą mocą.

 

Jezu, mój Królu, pragnę, abyś wszedł w moje życie i je zmienił. Proszę, zostań w moim życiu.

Cała Ewangelia ⇩ 

EWANGELIA  (Mk 5, 1-20)

Uwolnienie opętanego w Gerazie

Słowa Ewangelii według świętego Marka.

 

Jezus i uczniowie Jego przybyli na drugą stronę jeziora do kraju Gerazeńczyków. Gdy wysiadł z łodzi, zaraz wyszedł Mu naprzeciw z grobowców człowiek opętany przez ducha nieczystego. Mieszkał on stale w grobowcach i nikt już nawet łańcuchem nie mógł go związać. Często bowiem nakładano mu pęta i łańcuchy; ale łańcuchy kruszył, a pęta rozrywał, i nikt nie zdołał go poskromić. Wciąż dniem i nocą w grobowcach i po górach krzyczał i tłukł się kamieniami.
Skoro z daleka ujrzał Jezusa, przybiegł, oddał Mu pokłon i zawołał wniebogłosy: «Czego chcesz ode mnie, Jezusie, Synu Boga Najwyższego? Zaklinam Cię na Boga, nie dręcz mnie!». Powiedział mu bowiem: «Wyjdź, duchu nieczysty, z tego człowieka». I zapytał go: «Jak ci na imię?». Odpowiedział Mu: «Na imię mi „Legion”, bo nas jest wielu». I zaczął prosić Go usilnie, żeby ich nie wyganiał z tej okolicy.
A pasła się tam na górze wielka trzoda świń. Prosiły Go więc złe duchy: «Poślij nas w świnie, żebyśmy mogli w nie wejść». I pozwolił im. Tak, wyszedłszy, duchy nieczyste weszły w świnie. A trzoda około dwutysięczna ruszyła pędem po urwistym zboczu do jeziora. I potonęły w jeziorze.
Pasterze zaś uciekli i rozpowiedzieli o tym w mieście i po osiedlach. A ludzie wyszli zobaczyć, co się stało. Gdy przyszli do Jezusa, ujrzeli opętanego, który miał w sobie „legion”, jak siedział ubrany i przy zdrowych zmysłach. Strach ich ogarnął. A ci, którzy widzieli, opowiedzieli im, co się stało z opętanym, a także o świniach. Wtedy zaczęli Go prosić, żeby odszedł z ich granic.
Gdy wsiadał do łodzi, prosił Go opętany, żeby mógł przy Nim zostać. Ale nie zgodził się na to, tylko rzekł do niego: «Wracaj do domu, do swoich, i opowiedz im wszystko, co Pan ci uczynił i jak ulitował się nad tobą». Poszedł więc i zaczął rozgłaszać w Dekapolu wszystko, co Jezus mu uczynił, a wszyscy się dziwili.

 

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia dzień poprzedni

 

czytaj więcej...