Aktualności

2024-03-24 16:11

Ewangelia na dziś – 25 marzec 2024 rok – WIELKI PONIEDZIAŁEK

EWANGELIA (J 12, 1-11) – Namaszczenie w Betanii

(…) Maria zaś wzięła funt szlachetnego, drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi stopy, a włosami swymi je otarła.

————–

Ewangelista podaje cenę ile kosztuje olejek nardowy – trzysta denarów. W przypowieści o robotnikach w winnicy (Mt 20, 1-16) za dniówkę ciężkiej pracy gospodarz płacił właśnie denara. Odliczając święta, można powiedzieć, że ów flakonik olejku kosztował tyle, ile wynosiła roczna zapłata za ciężką pracę na roli. Nie wiemy, w jaki sposób Maria weszła w jego posiadanie, ale olejek spełnia tu podwójną rolę: jest wyrazem miłości i czci Marii do Jezusa.

 

Jezu mój, mój Królu, człowiek, który pragnie oddać Bogu wszystko, jest przeciwieństwem człowieka, który pragnie wszystkiego dla siebie. Daj mi serce miłosierne i hojne.

Cała Ewangelia ⇩ 

EWANGELIA  (J 12, 1-11)

Namaszczenie w Betanii

Słowa Ewangelii według świętego Jana.

 

Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz, którego Jezus wskrzesił z martwych. Urządzono tam dla Niego ucztę. Marta usługiwała, a Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole. Maria zaś wzięła funt szlachetnego, drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi stopy, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku. Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z Jego uczniów, ten, który miał Go wydać: «Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?». Powiedział zaś to nie dlatego, że dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem, i mając trzos, wykradał to, co składano.
Na to rzekł Jezus: «Zostaw ją! Przechowała to, aby Mnie namaścić na dzień mojego pogrzebu. Bo ubogich zawsze macie u siebie, ale Mnie nie zawsze macie».
Wielki tłum Żydów dowiedział się, że tam jest; a przybyli nie tylko ze względu na Jezusa, ale także, by ujrzeć Łazarza, którego wskrzesił z martwych. Arcykapłani zatem postanowili zabić również Łazarza, gdyż wielu z jego powodu odłączyło się od Żydów i uwierzyło w Jezusa.

 

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia dzień poprzedni

czytaj więcej...