Aktualności

2024-05-02 16:29

Rozpoczęcie nabożeństw majowych. Miesiąc Maj – miesiącem Maryjnym

PIEŚNI DO MATKI BOŻEJ

Maj – dla wielu najpiękniejszy miesiąc roku – to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. Szczególnie w Polsce gromadzimy się wieczorami w kościołach, przy kapliczkach i figurach przydrożnych by odmawiać Litanię oraz śpiewać pieśni o Matce Bożej.
Podczas tego szczególnego nabożeństwa prosimy Matkę Bożą o jej nieustanną opiekę nad nami i wstawiennictwo u Boga w naszych codziennych problemach i troskach. Słowami Litanii Loretańskiej wychwalamy Jej niezmierzoną dobroć i matczyną troskę o swoje dzieci rozproszone po całym świecie.

 

Zachęcamy do podtrzymywania zwyczaju majówek przy kapliczkach, figurach, przydrożnych krzyżach. Postarajmy się, aby ten piękny zwyczaj nie zaginął w naszej okolicy. W miarę możliwości zadbajmy też o wygląd kapliczek i figur: uporządkujmy teren wokół nich, postarajmy się o przystrojenie figur, kapliczek.

Dodaj intencje,  prośbę lub podziękowanie do Matki Bożej

  Pierwsze nabożeństwa majowe zaczęto odprawiać w Polsce w połowie XIX wieku w Płocku, Toruniu, Nowym Sączu i Krakowie, a od 1852 r. – uroczyście w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Po 30 latach stało się ono bardzo popularne i znane w całym kraju.
Gromadzenie się i śpiewanie pieśni na cześć Matki Bożej było znane już na Wschodzie w V wieku. W Kościele zachodnim w I tysiącleciu maj jako miesiąc Maryi święcono raczej sporadycznie. Dopiero na przełomie XIII i XIV w. powstała myśl, aby ten miesiąc poświęcić Maryi.

.
     Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, jeden ze wspaniałych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. Litania Loretańska powstała w XII wieku, prawdopodobnie we Francji, a zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V. Nazwę „Loretańska” otrzymała od miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana.

.
     Kiedyś w litanii było więcej tytułów, m.in.: Mistrzyni pokory czy Bramo odkupienia. Później pojawiały się inne wezwania: Królowo Różańca Świętego (1675), Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta (1846), Matko Dobrej Rady (1903), Królowo pokoju (1917), Królowo Wniebowzięta (1950), Matko Kościoła (1980), Królowo Rodziny (1995).

.
     W litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 52, a w Polsce 53. Po zatwierdzeniu liturgicznej uroczystości NMP Królowej Polski, obchodzonej 3 maja, do Litanii dołączono 12 października 1923 r. wezwanie „Królowo Polskiej Korony”, przekształcone po drugiej wojnie światowej na „Królowo Polski”.

Matka Boska Częstochowska, Królowa Polski Wniebowzięta w Kaplicy Na Brzegu

Ważne jest jednak, żeby tą tradycję podtrzymywać przez cały maj, śpiewem oddając cześć Maryi w kościele lub kapliczkach osiedlowych. Ten piękny zwyczaj powinien motywować nas do jeszcze większego zawierzenia naszej najlepszej Matce i Królowej w jej szczególnym miesiącu, jej właśnie poświęconym.

czytaj więcej...