Aktualności

2020-07-31 18:11

Ewangelia na dziś – 1 sierpień 2020 rok

EWANGELIA (Mt 14, 1-12) – Śmierć Jana Chrzciciela

(…) Jan bowiem upominał go.

————–

Jak ważne jest Słowo Boże w naszym życiu? Jak ważne są słowa, które my wypowiadamy? Jan mówił trudną prawdę Herodowi, za co zapłacił własnym życiem. Ten natomiast po pijanemu złożył tanią obietnicę, ryzykując własnym honorem, a w konsekwencji wziął na siebie niewinną śmierć Proroka. Jakie są słowa, które ja wypowiadam? Prowadzą do życia czy do śmierci? Uskrzydlają czy ranią innych?

 

Jezu, słuchając Twoich Słów, pragnę uczyć się mówić innym słowem, które dają życie, nadzieję, siłę.

Cała Ewangelia ⇩ 

EWANGELIA  (Mt 14, 1-12)

Śmierć Jana Chrzciciela

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

 

W owym czasie doszła do uszu tetrarchy Heroda wieść o Jezusie. I rzekł do swych dworzan: „To Jan Chrzciciel. On powstał z martwych i dlatego moce cudotwórcze działają w nim”.
Herod bowiem kazał pochwycić Jana i związanego wrzucić do więzienia. Powodem była Herodiada, żona brata jego Filipa, Jan bowiem upominał go: „Nie wolno ci jej trzymać”. Chętnie też byłby go zgładził, bał się jednak ludu, ponieważ miano go za proroka.
Otóż kiedy obchodzono urodziny Heroda, tańczyła córka Herodiady wobec gości i spodobała się Herodowi. Zatem pod przysięgą obiecał jej dać wszystko, o cokolwiek poprosi. A ona, przedtem już podmówiona przez swą matkę, powiedziała: „Daj mi tu na misie głowę Jana Chrzciciela”. Zasmucił się król. Lecz przez wzgląd na przysięgę i na współbiesiadników kazał jej dać. Posłał więc kata i kazał ściąć Jana w więzieniu. Przyniesiono głowę jego na misie i dano dziewczęciu, a ono zaniosło ją swojej matce.
Uczniowie zaś Jana przyszli, zabrali jego ciało i pogrzebali je; potem poszli i donieśli o tym Jezusowi.

 

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia dzień poprzedni

czytaj więcej...