Aktualności

2014-12-17 19:20

Zmarł o. Norbert Bajorek, franciszkanin i bonifrater

Mszana Dolna. Nie żyje ojciec Norbert Bajorek, franciszkanin i bonifrater, w ostatnich latach pełniący posługę kapelana w Domu Zakonnym Sióstr Franciszkanek przy ul. Leśnej w Mszanie Dolnej. Duchowny zmarł wczoraj w wieku 80. lat.

 

.

Wczoraj w wieku 80 lat zmarł ojciec Norbert Bajorek, który w ostatnich latach związany był z Mszaną Dolną. W Domu Zakonnym Sióstr Franciszkanek przy ul. Leśnej był kapelanem, Mieszkańcy miasta bardzo często mogli go spotkać konfesjonale.

 

Norbert Bajorek urodził się w 1934 roku w Węglówce na Podkarpaciu. Święcenia zakonne przyjął w 1959 roku. W Mszanie Dolnej pełnił swoją posługę od 1997 roku. Był franciszkaninem, a w ubiegłym roku, w uroczystość św. Jana Bożego, w kościele krakowskich bonifratrów, został przyjęty do zgromadzenia Braci Szpitalnych.

 

Tadeusz Filipiak, były burmistrz Mszany Dolnej, był jednym z przyjaciół zmarłego franciszkanina. Wspomina go jako wspaniałego kapłana i spowiednika, a przy tym serdeczną i ciepłą osobę.

 

– Miałem ten przywilej i szczęście, że traktował mnie, jak przyjaciela. Często bywałem u niego w Domu Zakonnym przy ul. Leśnej. Opowiadał o swoim zakonnym życiu i powołaniu, często też szukałem u niego porady. Przez wiele lat był moim spowiednikiem – mówi Tadeusz Filipiak. – Człowiek wielkiego serca i umysłu. Erudyta, znawca prawa kanonicznego, biblistyki, doskonały kaznodzieja i mówca, wspaniały spowiednik i przewodnik po ścieżkach życia. A przy tym niezwykle pogodny, zawsze życzliwy i uśmiechnięty, chętny służyć pomocą i radą. Choć pewnie nie musiał, to dziesiątki godzin spędzał w konfesjonale naszego kościoła, zastępował, jak było trzeba, księży którzy z różnych powodów musieli w niedziele być w innym miejscu – wspomina. – Będzie nam o. Norberta bardzo brakować. Wrósł w pejzaż naszego miasta, to wielka strata – dodaje.

 

Jutro pierwsza część uroczystości pogrzebowych – w kościele parafialnym pw. Św. Michała o godz. 20:00 odprawiona zostanie msza św. w intencji zmarłego. Pół godziny wcześniej nastąpi wyprowadzenie ciała śp. o. Norberta Bajorka z Domu Zakonnego.

 

W piątek druga część uroczystości. Po żałobnej mszy św., sprawowanej o godz. 12:00, franciszkanin spocznie na mszańskim cmentarzu parafialnym przy ul. Leśnej.

 

(Fot.: Jedno z ostatnich zdjęć o. Norberta wykonane podczas peregrynacji figury św. Michała z Gargano w sierpniu 2014 r. w Mszanie Dolnej).

 

źródło: www.limanowa.in

 

czytaj więcej...