Aktualności

2015-05-07 10:12

Zmarł bp Józef Pazdur miał 91 lat

J.E. Ks. Biskup odszedł do Pana w wieku 91 lat. Był nazywany przez duchowieństwo archidiecezji wrocławskiej Ojcem, bo wychował wiele pokoleń kapłanów. Był jednym z najstarszych biskupów polskich.

.

Przypomnijmy, że Ś.P. ks. biskup Józef Pazdur  jeszcze jako młody człowiek, często przychodził z rodzicami w niedzielę i święta do starego kościoła w Kasinie Wielkiej na Mszę św. Będąc  biskupem wielokrotnie odwiedzał Kaplicę Na Brzegu w Kasinie Wielkiej.

***   ***   ***

Józef Pazdur urodził się w Woli Skrzydlańskiej koło Limanowej w Małopolsce 22 listopada 1924 r. Jego edukacja była utrudniona poprzez wojnę, ale ostatecznie maturę zdał w 1946 r. Wtedy też przyjechał do Wrocławia, by rozpocząć studia na odtworzonym Uniwersytecie Wrocławskim. Po roku zdecydował się na formację kapłańską w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Należał do pierwszego powojennego rocznika przygotowywanego do posługi w Kościele na Dolnym Śląsku.

.

Święcenia kapłańskie przyjął w archikatedrze wrocławskiej 23 grudnia 1951 r. Udzielającym święceń był kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski. Następnie został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii św. Jana Apostoła w Oleśnicy. W kolejnych latach był m. in. zarządcą majątków kościelnych, opiekunem scholi katedralnej „Cantorum”, a także nauczycielem religii. Studiował na ATK w Warszawie, a później w Rzymie. Przez wiele lat był ojcem duchownym wrocławskiego seminarium.

.

W grudniu 1984 r. otrzymał nominację na biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej. Jego zawołanie brzmi: „Unxit et misit” (Namaścił i posłał). Bp Józef Pazdur, oprócz realizacji wielu zadań duszpasterskich, jest fundatorem niewielkiego kościółka w Sulistrowiczkach u podnóża góry Ślęży. Nosi on wezwanie Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca.

.

Znamienne jest to, że pasterz był powszechnie nazywany Ojcem Biskupem i określany mianem serdecznego i ciepłego człowieka.

.

– Wszystkie lata mojego kapłaństwa są dowodem wielkiej łaski Bożej. Nominacja na biskupa pomocniczego umocniła mnie w przekonaniu, że spełniam wolę Bożą i realizuję plan Najwyższego na moje życie – mówił na początku stycznia „Gościowi Wrocławskiemu”.

radioem.pl

***   ***   ***

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w niedzielę 10 maja o godz. 18:00 we wrocławskim kościele pw. NMP na Piasku. Stamtąd ciało Zmarłego zostanie przewiezione do katedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, gdzie do godz. 22.00 będzie możliwość indywidualnej modlitwy w intencji śp. bp. Pazdura.

.

W poniedziałek 11 maja o godz. 11.00 w katedrze zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa. Po Eucharystii trumna z ciałem zostanie złożona w grobowcu biskupów wrocławskich na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida.

***   ***   ***

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie , a światłość wiekuista niech mu świeci na wieki. Amen

czytaj więcej...