Aktualności

2019-07-27 18:06

Z Kroniki Parafialnej Kasiny Wielkiej – 1957 rok cz. II

Rok 1957 (Ks. Kan. Edward Szczerzyński)

 

W dniu 5 maja 1957 roku w całej naszej Ojczyźnie i u nas w Kasinie Wielkiej odbyło się uroczyste odnowienie poświęcenia całego Narodu Polskiego Wszechmiłosiernej Pani.

 

Chwile te zostanął długo w pamięci parafian, a zwłaszcza uroczysta procesja wieczorna z Obrazem Jasnogórskiej Królowej, które niosły kolejno wszystkie stany ślubujące w drodze z Kościoła do Kaplicy Na Brzegu.

 

W lipcu znowu piękna uroczystość drugich z kolei prymicji Ks. Jana Nowaka z Seminarium Krakowskiego syna miejscowego gospodarza i śpiewaka kościelnego.

 

W sierpniu artysta malarz Władysław Ciężadlik z Mszany Dolnej odnowił malowania Kaplicy Na Brzegu, które z powodu przeciekania dachu i szybkiego tynkowania po jej wybudowaniu w roku 1946 uległo zniszczeniu. Koszta malowania wyniosły 20 000 tys. złotych.

 

W sierpniu odgrzybiliśmy specjalnym roztworem zagrzybione odrzwia zakrystii i przyległych ścian w kościele parafialnym.

 

Wykorzystując 20 letnią rocznicę strajków i rozruchów chłopskich, w czasie których na terenie Kasiny Wielkiej tylko jedna ofiara, urządzono w Kasince Małej olbrzymią manifestację dla kaptowania sobie chłopów, na którą z dalekich stron zwożono ludzi autami, koleją (18 nadzwyczajnych pociągów).

 

Przyjechał Gomułka z przedstawicielami Rządu, obiecywano wiele, ale myślący chłopi mówili: o nie taką Polskę strajkowaliśmy w roku 1937.

 

Z okazji tej uroczystości Kasince Małej zafundowano elektryfikację wsi, a nasi parafianie wykorzystali tę okazję i powołując się na jedną ofiarę ze swej gromady, dociśli się do Gomułki, złożyli pisemną petycję i po tygodniu otrzymali z Rady Państwa pozwolenie i pomoc finansową na elektryfikację swojej wsi.

 

Zachęceni przykładem innych gromad po otrzymaniu dotacji na budowę nowej szkoły wybudowali olbrzymie fundamenty kamienno-cementowe pod przyszłą obszerną szkołę. (Obecna Szkoła Podstawowa w centrum Kasiny Wielkiej)

zobacz cz. I

 

 

zobacz inne zapisy:

14 listopada 1943 rok – rozstrzelanie zakładników

Z Kroniki Parafialnej Kasiny Wielkiej – 1948 rok

Z Kroniki Parafialnej Kasiny Wielkiej – 1929 rok cz. I

Z Kroniki Parafialnej Kasiny Wielkiej – 1929 rok cz. II

Z Kroniki Parafialnej Kasiny Wielkiej – 1929 rok cz. III

Z Kroniki Parafialnej Kasiny Wielkiej – 1865 rok. Ks. Jan Maciąga

Z Kroniki Parafialnej Kasiny Wielkiej – 1957 rok cz. I

Z Kroniki Parafialnej Kasiny Wielkiej – 1957 rok cz. II

Z Kroniki Parafialnej Kasiny Wielkiej – 1943 rok cz. I

Z Kroniki Parafialnej Kasiny Wielkiej – 14 listopad 1943 rok – PIWNICA MŁYNKOWSKA – cz. I

Z Kroniki Parafialnej Kasiny Wielkiej – 23 grudzień 1943 rok cz. II

Z Kroniki Parafialnej Kasiny Wielkiej – 1971 rok

czytaj więcej...