Aktualności

2022-07-16 16:11

XVI Niedziela Zwykła (Rok C ) – 17 lipiec

EWANGELIA (Łk 10, 38-42) – czytania

MARIA I MARTA

ks. Mirosław Dąbrowski 

W Ewangelii przeznaczonej na dzisiejszą niedzielę Chrystus pomaga każdemu z nas odkryć religijne znaczenie gościnności, która jest nie tylko gestem ludzkim, ale również jednym z aspektów przykazania miłości. Przyjęcie gościa pod swój dach jest równoznaczne z przyjęciem Chrystusa, który przypomina, że wszyscy jesteśmy na tym świecie jedynie gośćmi, przybyszami zdążającymi do Pana, którzy mają na ziemi coś do zrobienia. Ale w jaki sposób? Jezus mówi o jedynej rzeczy, która jest sensem i celem życia człowieka.

 

I wcale nie jest to widoczna dziś u wielu aktywność powodująca zabieganie, chory pośpiech i chroniczny niepokój. Nie jest to też działanie pod presją lęku, że 'nie zdążę na czas”. Nie jest to też, tak często obserwowana, bierność czy unikanie obowiązków. Tym czymś jest miłość.

 

Bo cóż za korzyść odniesie człowiek jeśli zyska cały świat? Czy Ten, który nas stworzył, który jest z nami, który nas strzeże nie obiecał nam, że jeżeli będziemy starać się o królestwo Boże i o Jego miłość, to wszystko inne będzie nam dodane? Zastanówmy się zatem dziś nad słowami Chrystusa i uwierzmy, że najlepszym sposobem bycia Martą jest… bycie Marią.

 

’Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę” (Łk 10, 41-42)

czytaj więcej...