Aktualności

2015-07-04 23:11

XIV Niedziela Zwykła ( Rok B ) – 8 lipca

EWANGELIA  (Mk 6,1-6) – czytania

O ZAZDROŚCI

ks. Krzysztof Stosur

Często, patrząc na innych, zadajemy sobie pytanie: „skąd on to ma?” – tę mądrość, łatwość wypowiedzi, umiejętność skupiania uwagi na sobie, swobodę zachowania. Nierzadko jest to zdobyte ciężką pracą i treningiem, a niejednokrotnie jest to także dar od Boga, od natury. Zamiast komuś zazdrościć i mieć za złe, przyjrzyjmy się samym sobie. Przecież nas Pan Bóg również wyposażył w dary i talenty – tylko czy je wykorzystujemy i doskonalimy?

.

Wielkość Stwórcy polega na tym, że wkalkulował w proces stwarzania coś, co się nazywa różnorodnością. Dlatego każdy z nas jest inny, różnimy się wyglądem i mamy wielorakie talenty – i chwała Bogu za to! Ta rozmaitość zaś nie powinna nas złościć, ale mobilizować do pracy nad sobą, do wyrastania ponad przeciętność – choć może to się komuś nie podobać. Tak jak w Nazarecie – Jezus był światły i mądrze się wypowiadał, a jednak nie spotkało się to z przychylnością tej „głupszej reszty”. Ale czy dlatego miał zaniechać tego, do czego został powołany? Nie – On nam pokazał, że wbrew wszystkim trzeba mówić i czynić to, co jest słuszne, to, co należy.

.
Pan Bóg, ofiarując nam talenty, w jakimś celu nas „tu i teraz” postawił; powierzył nam pewne zadania. Czy wolno tego zaniechać? Czy wolno Bogu powiedzieć „nie”? Skoro nie zrobił tego Jego Syn, to nam tym bardziej nie wolno. Zacznijmy od dziś pracę nad sobą, nad rozwojem swoich możliwości, aby świat stał się lepszy! Bo Bóg chce tego od Ciebie, ode mnie.

.
A tak przy okazji, dzięki dzisiejszej Ewangelii dowiadujemy się również, skąd wzięło się powiedzenie o odrzuconym proroku we własnym kraju. Czy Pismo św. nie jest kopalnią wszystkiego, kopalnią mądrości Bożej i ludzkiej?!

 

czytaj więcej...