Aktualności

2022-06-25 16:11

XIII Niedziela Zwykła (Rok C ) – 26 czerwca

EWANGELIA (Łk 9, 51-62) – czytania

ZOSTAW WSZYSTKO

ks. Krzysztof Stosur

Dzisiejsza Ewangelia i mocne słowa Jezusa to swoisty egzamin dla każdego z nas – na ile ważne jest to, co mnie otacza, a na ile ważny jest dla mnie BÓG? I nie chodzi tu o nagłe porzucenie wszystkiego, co posiadamy, co zdobyliśmy naszą pracą, wiedzą, zdolnościami. Chodzi o to, na ile, to wszystko, co mam, przesłania mi Boga i zawadza mi w drodze do Niego. Bo nie trzeba być absolutnym biedakiem, by być blisko Pana – to, co jest wokół mnie i to, co mam, winno mnie do Boga przybliżać. I tylko tyle, a może aż tyle!!!

 

Pewien zacny proboszcz nieraz – słusznie zresztą! – grzmiał z ambony, iż ten, kto w niedzielę nie ma czasu na Mszę św. i spotkanie z Bogiem jest zwyczajnym złodziejem, kradnącym Panu czas, który do Niego należy. Myślałem, że może to zbyt mocne, ale po chwili doszedłem do wniosku, że chyba to nie taka „trudna mowa”. Tylko, czy ktoś jej chce słuchać?! Czy Pana Boga słychać zza komputera, telewizora, komórki; zza wrzaskliwych reklam, zza pełnych sklepowych półek?

 

Ktoś powie – „Boga można znaleźć wszędzie”. Ale czy stać mnie, aby na serio potraktować Jego wezwanie: „zostaw wszystko”? Wtedy bowiem okazałoby się, gdzie On jest naprawdę, a gdzie tylko mi się wydawało, że Go znalazłem. Bo owszem, On jest wszędzie i we wszystkich – ale przede wszystkim ma być w moim sercu, w moim umyśle. I wtedy dopiero mogę iść śmiało za Nim, bo iść za Bogiem, to iść do przodu, przed siebie, a nie rozglądać się na boki i za siebie.

czytaj więcej...