Aktualności

2024-01-21 16:09

św. Wincenta Palottiego, kapłana – 22 stycznia

Człowiek jest szczęśliwy tylko wtedy,
kiedy kocha i coś daje,
bo większym szczęściem jest dawać niż brać.

Urodził się 21 kwietnia 1795 roku w Rzymie. W roku 1818 ukończył studia uniwersyteckie, uzyskując doktorat z filozofii i teologii. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie.
Przez całe życie Wincenty ofiarnie działał jako duszpasterz, kapelan i ceniony spowiednik.

Marzył, aby pozyskać dla Boga wszystkich niekatolików, zwłaszcza zaś mahometan. Zakładał on stowarzyszenia cechowe dla robotników, szkoły rolnicze, towarzystwa pożyczkowe, sierocińce i ochronki dla dzieci. Powołał do istnienia Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego (pallotyni), uważany jest również za pioniera Akcji Katolickiej, której celem była praca misyjna w środowisku miejskim. Wincenty jest także autorem nowatorskiego programu, który zakłada współpracę w apostolstwie ludzi świeckich i kapłanów.

Zmarł w roku 1850 – powodem było ciężkie przeziębienie, którego najprawdopodobniej nabawił się w zimną, deszczową noc, gdy oddał swój płaszcz żebrakowi.

 

Modlitwa

Boże, Ty powołałeś w swoim Kościele świętego Wincentego Pallottiego, prezbitera, do obrony wiary i ożywiania miłości, † spraw łaskawie, abyśmy wstępując w jego ślady * rozpalali sercem i czynem światło prawdy i miłość braterską. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

czytaj więcej...