KONTEMPLACJA BOGA OJCA
BÓG OJCIEC
10 przykazań w kilku zdaniach
EWANGELIA i CZYTANIA na Uroczystość Boga Ojca
SIÓDMY DZIEŃ MIESIĄCA ku czci Boga Ojca
Głębia Modlitwy Pańskiej: „OJCZE NASZ”
CODZIENNA SZCZEPIONKA NA COVID-19
Już dzisiaj Wigilia Bożego Narodzenia. Wieczorem, gdy zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej, zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę tej uroczystej chwili. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata, życzenia, łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd. Nie podajemy na wigilijny stół alkoholu. Tradycyjnie w wigilię zachowujemy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Niech to będzie także okazja, do pojednania, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś pośród bliskich, znajomych, sąsiadów. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Niech nie będzie nikogo w naszej parafialnej rodzinie, kto by musiał ten wieczór spędzać w samotności. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca. Niech czas Bożego Narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią.
Po Mszy świętej, odprawionej w Betlejem o północy, powracano do Jerozolimy i odprawiano drugą Mszę świętą w godzinach porannych w kościele Zmartwychwstania Pańskiego. Wreszcie, aby dać pełny upust radości, odprawiano w godzinach południowych trzecią Mszę świętą w kościele katedralnym. W Rzymie zwyczaj ten znany był już za czasów papieża św. Grzegorza I Wielkiego (+ 604). Odprawiano tam nocą pasterkę przy żłóbku Chrystusa w bazylice Matki Bożej Większej; drugą Mszę świętą w godzinach porannych w kościele Zmartwychwstania, gdzie miał rezydencję swoją przedstawiciel cesarza wschodniego; trzecią zaś koło południa w bazylice św. Piotra.
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa nabożeństwa nocne należały do stałej praktyki Kościoła. Pamiątką jest dzisiejsza Pasterka. Już pierwsze słowa inwitatorium wprowadzają nas w nastrój tajemnicy: „Chrystus narodził się nam. Oddajmy Mu pokłon”. Nie mniej radosnym akordem brzmią czytania i responsoria. Kościół wyraża tak wielką radość z narodzenia Pana Jezusa, że przez osiem dni (oktawa) obchodzi tę uroczystość. To jedna z dwóch istniejących w obecnym kalendarzu liturgicznym oktaw – drugą jest Oktawa Wielkanocy.
„O święta Maryjo”
O święta Maryjo co królujesz w niebie,
Tyś patronka nasza wołamy do Ciebie.
Refren: Witaj zawitaj Pani Anielska Matko Jezusowa,
Ranna jutrzenko śliczna Panienko Niebieska Królowa.
Tyś córko jedyna Ojca przedwiecznego,
Matko ukochana u syna swojego.
Ref.
Bóg Ojciec wybrał Cię za oblubienicę,
Założywszy w Tobie łask swoich skarbnicę.
Ref.
TAJEMNICA MSZY ŚWIĘTEJ według św. o. Pio