Aktualności

2024-03-23 16:11

Niedziela Palmowa [KWIETNA] – MĘKI PAŃSKIEJ (Rok B) – 24 marca

EWANGELIA (Mk 14, 1 – 15, 47) – czytania

ŻYCIE JEZUSA ODZWIERCIEDLA ŻYCIE CZŁOWIEKA

 ks. Mariusz Krawiec

Liturgia Niedzieli Palmowej jest podobna do ludzkiego życia. Są chwile radosne, ale jest także ból i cierpienie. Aby zrozumieć sens tego wszystkiego, wpatrujemy się w Chrystusa, który umarł na Krzyżu i trzy dni później zmartwychwstał. Dziś słów Ewangelii słuchamy dwa razy.

 

Pierwsze jej czytanie napełnia nas radością. Dowiadujemy się z niego o ludziach wiwatujących na cześć Chrystusa. Co prawda faryzeusze zaczynają już szemrać, ale ich głos jest jeszcze zbyt słaby, aby mogli przeszkodzić temu niezwykłemu wjazdowi do Jerozolimy. Dzisiejsze drugie czytanie Ewangelii, zawierające opis Męki Pańskiej, całkowicie zmienia nastrój. Faryzeusze triumfują, a kłamstwo i bluźnierstwo wydaje się, że zwyciężyło.

.
Dzisiejsza celebracja odzwierciedla dwa bieguny naszej ludzkiej egzystencji. Bywa, że w życiu odnosimy sukcesy. Może osiągamy je własną pracą, a może koniunktura tak się układa, że bez większego wysiłku wdrapujemy się na szczyt drabiny sukcesu. Ludzie nas podziwiają, a my czujemy się spełnieni. Wystarczy jednak niespodziewany krach na giełdzie, zwolnienia w pracy i lądujemy na zupełnie przeciwległym biegunie.

.
Ziemskie życie Jezusa odzwierciedla los człowieka. Były w nim chwile piękne i radosne, ale także ból i trwoga. „Gdy w Bogu złożymy nadzieję, uzyskamy wolność i bezpieczeństwo” (św. Jan Chryzostom). Bycie blisko Pana nie gwarantuje, że nasze życie będzie pozbawione trosk i cierpienia. Ale gdy w tym wszystkim będziemy zauważać Boga, wtedy nigdy nie utracimy sensu życia i pewnego dnia zbierzemy owoce zmartwychwstania.

czytaj więcej...