Aktualności

2023-10-02 16:25

św. Teresa od Dzieciątka Jezus, dziewica i doktor Kościoła – 3 październik

Relikwie św. Teresa od Dzieciątka Jezus w Kaplicy Na Brzegu

Najświętsza Panna nie miała najświętszej panny, którą mogłaby kochać. Nie miała tyle szczęścia co my. – św. Teresa z Lisieux

Relikwie św. Zeli i Ludwika Martin w Kaplicy Na Brzegu rodziców św. Teresy

Urodziła się w Alençon (Normandia) w 1873 roku, jako dziewiąte dziecko Ludwika i Zofii. Kiedy miała 4 lata, umarła jej matka. Wychowana w pobożnej rodzinie chrześcijańskiej i w internacie benedyktynek w Lisieux, w piętnastym roku życia – za osobistą dyspensą Leona XIII – wstąpiła do klasztoru karmelitanek. Tam otrzymała imię Teresy od Dzieciątka Jezus. W zakonnym życiu zadziwiała jej dojrzałość duchowa. Starała się doskonale spełniać wszystkie, nawet najmniejsze obowiązki. Nazwała tę drogę do doskonałości „małą drogą dziecięctwa Bożego”.

 

W 1890 roku złożyła śluby W trzy lata później została mistrzynią nowicjuszek. Widząc, że miłość Boga jest zapomniana, oddała się Bogu jako ofiara za zbawienie świata. Swoje przeżycia i cierpienia opisała w księdze „Dzieje duszy”.

 

Zmarła na gruźlicę 30 września 1897 roku, zapowiedziawszy: „Chcę, przebywając w niebie, czynić dobro na ziemi. Po śmierci spuszczę na nią deszcz róż”.
Beatyfikował ją Pius XI w 1923 roku, kanonizował w dwa lata później.
Jest patronką zakonów: karmelitanek, teresek, terezjanek, misjonarzy misji katolickich,  Francji.

Modlitwa

Boże, Ty otwierasz bramy swojego Królestwa pokornym i małym, † spraw, abyśmy z ufnością wstępowali w ślady świętej Teresy od Dzieciątka Jezus * i za jej wstawiennictwem osiągnęli Twoją wieczną chwałę. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

 
czytaj więcej...