Aktualności

2022-08-22 16:19

88. rocznica urodzin księdza kanonika Mariana Juraszka – 23 sierpnia

Dziś mija 88. rocznica urodzin Śp. Ks. Kanonika Mariana Juraszka mianowanego przez Kard.  Karola Wojtyłę do parafii Kasina Wielka. Budowniczego naszego nowego kościoła, nowej plebani, nowy cmentarz, wodociąg z góry Lubogoszcz, dwukrotny generalny remont starego zabytkowego Kościoła, i wielu, wielu innych dzieł, które służą do dziś, i służyć będą jeszcze długo parafii i parafianom, oraz kapłanom następującym po nim. Proboszcz (od 1971 wikariusz ekonom) od 1973 – 2009. 

 

Wielkiego czciciela Matki Boskiej Częstochowskiej w Kaplicy Na Brzegu.

Jak bardzo był Ks. Marian Juraszek oddany naszej Najukochańszej Pani Jasnogórskiej można w jednym zdaniu podsumować całą jego posługę Proboszcza w Kasinie Wielkiej:

„Nowy kościół został wybudowany jako wotum wdzięczności Matce Bożej Częstochowskiej, której Obraz od dawna czczony jest w Kaplicy Na Brzegu”

czytamy w historii Kaplicy Na Brzegu 

.

Ksiądz Marian Juraszek  urodził się 23 sierpnia 1934 roku w Cięcinie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu w 1952 roku. Studiował w latach 1952 – 1953 w Wyższej Szkole Rolniczej na kierunku Agronomia w Olsztynie, a od 1 października 1953 roku wstąpił do Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1958 roku z rąk księdza arcybiskupa Eugeniusza Baziaka w Katedrze na Wawelu. czytaj dalej

Maria Bogacz, artysta malarz

czytaj więcej...