Aktualności

2020-08-01 18:09

4. rocznica śmierci Ks. Kard. Franciszka Macharskiego – 2 sierpnia

W wieku 89 lat 2 sierpnia 2016 roku o godz. 9.37 ks. kard. Franciszek Macharski odszedł do Pana.

Przypomnijmy, że ks. kardynał wielokrotnie wizytował Parafię Kasina Wielka  między innymi: poświęcając kamień węgielny pod budowę nowego kościoła, poświęcając już wybudowany nowy kościół.

Odwiedzał również za każdym razem  Kaplicę Na Brzegu z cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

***   ***   ***

Kard. Macharski zmarł w szpitalu, gdzie trafił po tym, jak w wyniku upadku w swoim mieszkaniu stracił przytomność i doznał urazu.
.
Był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła.
.
Sakrę biskupią ks. Macharski otrzymał z rąk Jana Pawła II w styczniu 1979 r.; a w czerwcu tego samego roku – godność kardynalską.
.
Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.
.
W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. W grudniu 2011 r. po upadku w mieszkaniu trafił do szpitala, gdzie przeszedł leczenie i rehabilitację, do podobnego urazu doszło w grudniu 2013  kard. Macharski przewrócił się i złamał kość udową. Konieczna była operacja, którą przeprowadzono w krakowskim Szpitalu im. G. Narutowicza.

†   †   †   

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie , a światłość wiekuista niech mu świeci na wieki. Amen

†   †   †

O ciężkim stanie i o modlitwie za ks. kardynała informowaliśmy już wcześniej

Uroczystości pogrzebowe kard. Franciszka Macharskiego

 

czytaj więcej...