Aktualności
250. LAT KAPLICY NA BRZEGU – 26 sierpień 2020
Fot: Akt Konsekracji (Poświęcenia)
20 marzec 1951 – 20 marzec 2024
Fragment z Historii Kaplicy Na Brzegu
(…) Po zakończeniu II wojny światowej mieszkaniec Kasiny Wielkiej Władysław Fornal, przebywając wcześniej w celi śmierci przysiągł Matce Bożej z Brzegu, że jeżeli odzyska wolność to ufunduje nową Kaplicę. Na początku 1946 roku po kilku spotkaniach z mieszkańcami osiedla Brzegi, księdzem Janem Gimińskim i Radą Parafialną: Jan Nowak z Dolnej Kasiny, Łukasik z Pańskiego, Pustelnik z Przymiarek, postanowili o budowie nowej Kaplicy. Mieszkańcy osiedla udostępniali większy teren pod budowę, lecz ksiądz proboszcz obawiał się, że gdy wybudują dużą kaplicę to parafia nie dostanie zezwolenia na budowę nowego kościoła.
W przeciągu roku Kaplica została wybudowana, dzięki fundatorowi i licznym udziale mieszkańców (robocizna). Fachowcy którzy wykonywali prace: Adam Wójcik (majster), Jan Mazgaj, Marcin Mazgaj, Jan Ceklarz (murarze). Ołtarz, stolarka i dach: Adam Solarz, Kiczmal z Przymiarek oraz bracia Józef i Jan Żaba. Polichromię wykonał Stanisław Ciężadlik z Mszany Dolnej.
13 października 1946 roku zostały ukończone prace budowlane, a poświęcenie Kaplicy odbyło się 27 października 1946 roku (niedziela), przez księdza infułata Teofila Skalskiego, ówczesnego proboszcza w Mszanie Dolnej w dzień Uroczystości Chrystusa Króla, na podstawie delegacji udzielonej przez Jego Eminencję Księcia Adama Stefana kardynała Sapiehy, Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego.
W dniu 20 marca 1951 roku, ksiądz biskup Stanisław Rospond (biskup tytularny Dordan) – biskup pomocniczy Księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy – udzielił Konsekracji (poświęcenia) Kaplicy Na Brzegu.
Akt Konsekracji (Poświęcenia) Kaplicy Na Brzegu – tłumaczenie
Modlitwa na rocznicę poświęcenia kaplicy
Boże, Ty co roku pozwalasz nam przeżywać na nowo dzień poświęcenia tej kaplicy, † wysłuchaj prośby swojego ludu * i spraw, aby tutaj zawsze służył Tobie z czystym sercem i w pełni osiągnął owoce odkupienia. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.