Aktualności

2014-04-20 23:17

Poniedziałek Wielkanocny – 21 kwietnia

Chrześcijaństwo to religia radości i nadziei płynącej ze zwycięstwa Jezusa Chrystusa. Wielkanocnej radości, którą odczuwamy w sercu, musi jednak towarzyszyć zapał dzielenia się nią z innymi. Wspólnie przeżywana Eucharystia jest zawsze źródłem apostolskiej mocy. Równocześnie, to z Eucharystii jesteśmy posłani do świata jako świadkowie żyjącego Pana. Módlmy się za siebie nawzajem, abyśmy tę misję podejmowali z radością.

 

.

BITWA O PRAWDĘ

 

   Najłatwiej jest zatuszować prawdę, skłamać w imię poprawności politycznej, wymazać z pamięci niewygodne fakty. Tak właśnie postąpili wyżsi kapłani i starsi ludu. Nie chcieli przyznać się do błędu, do tego, że zabili Mesjasza. Nie mogli też pozwolić sobie na to, aby ludzie uwierzyli w cud zmartwychwstania. Wówczas straciliby prestiż i władzę. Musieliby odejść ze wstydem i gorzkim smakiem porażki. Woleli zatem przekupić strażników i stworzyć nową historię, własną historię, która dla nich będzie wygodna i bezpieczna. Czy jednak takie postępowanie czyni człowieka naprawdę wolnym i szczęśliwym?

.

   W każdym z nas odzywa się czasem głos kapłanów i starszych, głos który podpowiada, aby układać życie po swojemu, aby dbać o własną skórę i wybierać drogę nieuczciwości. Tak jest prościej. Zyskujemy pozorny „święty spokój”, ale nie pokój serca! Kłamstwo, półprawda, fałsz i obłuda rodzą w nas lęk i wplątują w sieć wciąż nowych problemów i zależności. Zmartwychwstały Chrystus ukazuje bezsens takiego życia, bezsens uśmiercania swojego sumienia. On żyje! On jest Prawdą, która wyzwala i prowadzi ku pełni życia, jest jedyną drogą do wolności i szczęścia. Żywy i prawdziwy Jezus, który wychodzi nam naprzeciw w każdej Eucharystii, mówi dziś do nas: Witajcie! Nie bójcie się! On przynosi pokój i rozprasza mroki lęku. Z Nim zawsze możemy zacząć od początku. Na tym właśnie polega tajemnica Jego miłosierdzia i naszego zmartwychwstania.

ks. Wojciech Kuzioła

czytaj więcej...