Aktualności

2023-09-13 16:35

Podwyższenie Krzyża Świętego – 14 września

Litania do Krzyża Świętego

Obietnice dane przez Pana Jezusa za uczczenie Krzyża

Największym dziełem Boga jest odkupienie człowieka, którego znakiem jest Krzyż. Dla jednych znak hańby, dla innych cierpienia, a dla nas, wierzących, znak miłości, nadziei i zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Jak często spoglądamy na Krzyż, dziękując Jezusowi za Jego mękę?

 

Święto dzisiejsze ustanowiono na pamiątkę znalezienia Krzyża świętego przez cesarzową Helenę i konsekracji bazyliki wzniesionej na Golgocie 14 września 335 roku. Później wspominano w tym dniu odzyskanie Krzyża świętego zrabowanego przez persów. 3 maja 630 roku w uroczystej procesji cesarz Herakliusz osobiście wniósł odzyskany Krzyż do bazyliki Grobu Chrystusowego.
.
Krzyż święty jest najdostojniejszą pamiątką Męki Pańskiej, dlatego zajmuje poczesne miejsce w świątyniach i domach katolickich.

.
W czasach Chrystusa krzyż był znakiem hańby i odrzucenia. Na karę ukrzyżowania skazywano przestępców. Śmierć na krzyżu oznaczała odrzucenie przez Boga. Ukrzyżowani byli przeklęci zarówno przez Boga, jaki i przez ludzi. Dla umierających na krzyżu nie było miejsca ani w niebie, ani na ziemi. A Chrystus, Syn Boży, który nie uczynił nic złego, przyjął krzyż dobrowolnie. Taka była cena naszego zbawienia. Taka była konsekwencja miłości Boga do człowieka. Dzięki Chrystusowi krzyż stał się największym dowodem miłości Boga do człowieka.
Dzisiejsze święto prowadzi nas na Golgotę. Chcemy stanąć blisko Ukrzyżowanego, aby napełnić się miłością, która z niego wypływa. Nie można pojąć tajemnicy krzyża, który znajduje się w centrum naszej wiary, będąc gdzieś z boku i patrząc z oddali. Krzyż zawsze pozostanie zgorszeniem i nieporozumieniem dla ludzi stojących z boku.

Dziś, w dzień święta Podwyższenia Krzyża Świętego, zadumajmy się nad znakiem krzyża, który może i jest zawieszony na ścianie mego mieszkania, ale ja o nim nie pamiętam i zachowuję się tak, jakby to był tylko element dekoracyjny. Niech te słowa wiersza anonimowego autora pobudzą mnie do uwielbiania Krzyża Chrystusowego.

Nie zdejmę krzyża z mojej ściany za żadne skarby świata,
Bo na nim Jezus ukochany grzeszników z niebem brata.

Nie zdejmę krzyża z mego serca, choćby mi umrzeć trzeba,
Choćby mi groził kat, morderca, bo krzyż to klucz do nieba.

Nie zdejmę krzyża z mojej duszy, nie wyrwę go z sumienia,
Bo krzyż szatana w niwecz kruszy, bo krzyż to znak zbawienia.

A gdy zobaczę w poniewierce Jezusa krzyż i ranę,
Która otwiera Jego serce – w obronie krzyża stanę.

Modlitwa

Wszechmogący Boże, Syn Twój posłuszny Twojej woli poniósł śmierć na krzyżu, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni, † spraw, abyśmy poznawszy na ziemi tajemnicę odkupienia, * mogli otrzymać jej owoce w niebie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

 
czytaj więcej...