Aktualności
Przybyły grupy ełckie i elbląskie, jedna z najliczniejszych w kraju pielgrzymka krakowska i pielęgnująca polskie tradycje ludowe pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej.
Tegoroczne pielgrzymki piesze stanowią duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie.
.
W intencji Światowych Dni Młodzieży w szczególny sposób modliła się w drodze 35.pielgrzymka krakowska. To najliczniejsza dziś kompania. Przyszło w niej ok. 8,5 tysiąca osób. Pątnicy nieśli ze sobą kopie znaków Światowych Dni Młodzieży a więc krzyż i Ikonę Matki Bożej. Towarzyszy im również portret św. Jana Pawła II i grupa wolontariuszy ŚDM. –Te symbole miały przypominać pielgrzymom i wiernym spotkanym na trasie, że w następnym roku będziemy przeżywać Światowe Dni Młodzieży – powiedział ks. Jan Przybocki koordynator pielgrzymki dodając, że mimo ciężaru krzyża i ikony nie brakowało chętnych do ich niesienia i zanoszenia błagania za spotkanie młodych świata na polskiej ziemi.
.
Pielgrzymce Krakowskiej towarzyszy hasło: ‘Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię’, ale również jedną z intencji, którą pielgrzymi niosą na Jasną Górę do Czarnej Madonny jest modlitwa w intencji Światowych Dni Młodzieży i zaproszenia wszystkich, którzy tu pielgrzymują na przyszłoroczne spotkanie z papieżem Franciszkiem.
.
Przy figurze Matki Bożej na placu przed Szczytem pątników witali: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski oraz biskupi pomocniczy arch. krakowskiej: Jan Szkodoń i Jan Zając. Jak zwykle pieszo dotarł na Jasną Górę bp pomocniczy Grzegorz Ryś.
.
Pielgrzymkę Krakowską tworzy 46 grup wychodzących promieniście z różnych miejsc archidiecezji. W zależności o tego wędrówka trwa od 6 do 8 dni. Najkrótsza trasa liczy 150 km, najdłuższa 220 km. W posługę duszpasterską zaangażowanych było aż 111 kapłanów, 30 kleryków i 49 sióstr zakonnych. Najmłodszy pątnik miał 2 lata, najstarszy 84 lata. Pielgrzymi szli z hasłem 'Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię’.
.
Z Krakowa na Jasną Górę wędrowali m.in. pielgrzymi z Węgier, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Słowacji, Czech, Francji i Hiszpanii oraz tradycyjnie grupa ponad 1 tys. członków międzynarodowego Ruchu „Comunione e Liberazione”.
.
źródło: gosc.pl