Aktualności

2023-07-21 16:34

Odpust Parafialny – 22 lipca

Nowenna i Litania do świętej Marii Magdaleny – 22 lipiec (pierwszy odpust parafialny)

W ciągu roku liturgicznego każda parafia przynajmniej raz przeżywa uroczystość odpustową.  W tym dniu w sposób szczególny czci się patrona parafii, czyli są to jakby imieniny parafii. W naszej  parafii Kasina Wielka obchodzimy  22 lipca Święto  św. Marii Magdaleny i 26 sierpnia Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Boskiej Częstochowskiej, jest to również odpust w Kaplicy Na Brzegu.

 

Odpust to święto parafii związane z tytułem kościoła lub kaplicy.  Istotą odpustu jest łaska, jaką w tym dniu można uzyskać w kościele lub kaplicy odpustowej. Jest nią odpuszczenie wszystkich kar doczesnych za popełnione przez siebie grzechy do chwili uzyskania takiego odpustu. Warunkiem uzyskania takiej łaski jest odmówienie  w kościele lub kaplicy odpustowej modlitw:

Ojcze nasz…, Wierzę w Boga…, i dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego,  oraz wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

Jest to wielka łaska. Na jej mocy darowane nam zostają te kary, które  musielibyśmy odpokutować albo w tym albo w przyszłym życiu w czyśćcu.
W tym kontekście istotnym elementem odpustowego świętowania jest uczestniczenie w pełni ( z przyjęciem komunii świętej) we Mszy w dniu odpustu w kościele lub kaplicy parafialnej. Ta najważniejsza Msza w dzień odpustu nazywa się sumą, która jest połączona z procesją eucharystyczną wokół kościoła lub kaplicy, którą wielbimy Boga obecnego wśród nas pod postacią chleba.
Odpust to też ( tak było przez wiele lat) spotkanie rodzinne. Na odpust przyjeżdżali krewni, którzy uczestniczyli w sumie odpustowej,  a po niej przy biesiadnym stole umacniali rodzinne więzi. Zauważmy, że coraz rzadziej spotykamy się w szerszej rodzinie.

 

Msze św. w starym zabytkowym kościele – 22 lipca

 

 

czytaj więcej...