Aktualności

2016-05-22 12:41

Odpust ku czci św. Rity – rozwija się kult świętej w Krakowie

Od kilkunastu lat kult św. Rity, czczonej jako patronki spraw trudnych i beznadziejnych, rozwija się bardzo dynamicznie. Do kościoła ojców augustianów w Krakowie przybywają rzesze wiernych z całego świata. Stał się on miejscem, dzięki któremu wierni dowiadują się o życiu i duchowości św. Rity i zanoszą tam swoje intencje i prośby za jej wstawiennictwem. Dzisiaj, 22 maja, przypada wspomnienie liturgiczne tej świętej.

.

W krakowskim kościele ojców augustianów pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, 22 dnia każdego miesiąca na Msze św. przychodzą tłumy wiernych. Wówczas nabożeństwo odprawiane jest w intencji próśb zanoszonych do Boga za wstawiennictwem św. Rity.

zdjęcia

W czasie nabożeństwa odczytywane są nadesłane lub złożone osobiście prośby wiernych. Intencje zanoszą nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale całego kraju, a także zagranicy.

.

Natomiast uroczystość 22 maja, wspomnienie liturgiczne św. Rity to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych Krakowa, w którym uczestniczy co roku kilka tysięcy osób. W tym dniu podczas Mszy św. święci się róże. Jest to nawiązanie do zdarzenia sprzed śmierci Świętej, kiedy to w zimie zakwitły róże. Poświęcone płatki różane przynoszą ulgę w cierpieniu i zdrowie w chorobie. Symbolem św. Rity jest róża – połączenie radości z cierpieniem.

ekai.pl

 

czytaj więcej...