Aktualności

2014-12-17 11:06

Ministranci Słowa Bożego

13 grudnia w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej odbyła się wyjątkowa uroczystość. 67 ministrantów z dekanatu Mszana Dolna przyjęło błogosławieństwo do posługi lektora parafialnego.

 

Uroczystość ta była zwieńczeniem i podsumowaniem trwającego od października kursu lektorskiego.

 

Ministranci w czasie kursu przygotowywali się do zaszczytnej funkcji proklamacji Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym, czyli czytania w czasie Mszy świętej. W ramach kursu chłopcy uczestniczyli w różnych zajęciach, takich jak: dykcja – fonetyka, zagadnienia praktyczne posługi lektora, zajęcia z Pisma Świętego, liturgika, historia sztuki, duchowość i śpiew. Poszczególne bloki tematyczne prowadzili księża i osoby świeckie przekazując przyszłym lektorom potrzebne do posługi informacje. W cosobotnie sobotnia zaangażowali się: Monika Antosz – Grodzicka, mszański organista – Piotr Wójcik, ks. Tomasz Stec, ks. Konrad Kozioł, ks. Tomasz Nowak, ks. Gracjan Hebda i ks. Marek Pitala. Zwieńczeniem spotkań był egzamin, który pomogła przeprowadzić Jainna Flig.

 

Sobotniej Eucharystii przewodniczył ks. Dziekan Marek Wójcik, w koncelebrze udział wzięli licznie zebrani kapłani dekanatu Mszana Dolna. Piękną asystę Mszy świętej zapewnili lektorzy z parafii św. Michała. W homilii ks. Dziekan przypomniał znaczenie posługi lektora, wyjaśnił jak wielkim zaszczytem jest czytanie Słowa Bożego. Podczas nabożeństwa kandydaci na lektorów zostali imiennie wyczytani, osobiście potwierdzili chęć pełnienia funkcji ministranta Słowa Bożego i zostali do niej pobłogosławieni przez księży:  Dziekana Marka Wójcika i Wicedziekana Jerzego Raźnego, gospodarza parafii w której odbywał się kurs i błogosławieństwo. Na koniec nowo pobłogosławieni lektorzy otrzymali egzemplarz Pisma Świętego, które mają zgłębiać, by jak najlepiej czytać Słowo Boże ludziom, a także żyć nim na co dzień.

 

Nowo pobłogosławieni lektorzy pochodzą z parafii w Kasince Małej (10), św. Michała w Mszanie Dolnej (7), Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej (4), Koninie (12), Rabie Niżnej (2), Niedźwiedziu (11), Porębie Wielkiej (5), Mszany Górnej(6), Kasiny Wielkiej (7) i Łętowem (3). Miejmy nadzieję, że za dwa lata jeszcze więcej ministrantów weźmie udział w dekanalnym kursie.

Ks. Konrad Kozioł

moderator dekanalny Służby Liturgicznej

źródło: www.mszana.pl

czytaj więcej...