Aktualności

źródło: Kronika Parafialna
/urodzony w Parafii Kasina Wielka w 1846/
† zm. 31 grudnia 1926 w Ludźmierzu, gdzie był proboszczem w latach 1880 – 1926
- Matka Boża Częstochowska, Królowa Polski Wniebowzięta w Kaplicy Na Brzegu w Kasinie Wielkiej
- Brak zdjęcia kapłana - Kaplica Na Brzegu
† † † † † † † † †
Matko Boża Częstochowska, Królowo Polski Wniebowzięta w Kaplicy Na Brzegu, Matko Miłosierdzia, wyproś u Twojego Miłosiernego Syna, aby zmarli cieszyli się wiecznym szczęściem w Królestwie Naszego Ojca.
Dobry Jezu, a nasz Panie Daj im wieczne spoczywanie, a światłość wiekuista niech im świeci na wieki. Amen.
† † † † † † † † †
Jubileusz ks. Prał. Piotra Krawczyńskiego
Ks. prałat Piotr Krawczyński prawie całe pięćdziesiąt lat swego kapłaństwa spędził na Podhalu. Naprzód był tu wikarym w Szaflarach i Poroninie, a potem proboszczem w Ludźmierzu (od 1880).
Trafiały mu się potem lepsze posady, ale mawiał, że nigdzie nie będzie jadał dwoma łyżkami tylko jedną i pozostał wierny tej jedynej parafii ludźmierskiej.
Pracował nie tylko jako gorliwy proboszcz, lecz zajmowały go wszystkie potrzeby biednego ludu. Prędko zyskał sobie uznanie we własnej wsi, a powołany na radnego gminnego przeszedł wkrótce do rady powiatowej (od 1881), której marszałkiem został wybrany po kilku latach (6/7 1886).
Z jego urzędowaniem wiąże się zapoczątkowanie wielu doniosłych urządzeń na Podhalu. Pierwszą myśl o założeniu Szpitala powiatowego rzucono 31/1/1888, a budowę tegoż uchwaliła Rada pow. 17/1 1889. Dla ochrony lasów, niszczonych gospodarką nieprzezorną powołano powiatowego inspektora lasów jako nadzór techniczny bez oglądania się na ówczesny rząd. Członkiem Rady szkolnej powiatowej został ks. Marszałek od r. 1886 i następnie był jej wiceprezesem. W r. 1892 12/4 powstała za jego inicjatywą Pow. Kasa Oszczędności. Jako marszałek okazał się Ks. Jubilat doskonałym gospodarzem, który nie licząc sobie diet, nadzorował budowę dróg i mostów, jadąc na odpust lub na dziekańską komisję lub wizytację. To też z oszczędności budżetowych mogła Rada Powiatowa kupić dom na własność w rynku (11/2 1893). Dbały o podniesienie rolnictwa był założycielem i pierwszym prezesem Tow. Roln. Okręgowego. Aby Podhale połączyć z szerszym światem pomyślano o koleji z Chabówki do Zakopanego; były dwa projekty: jedni chcieli budować wąskotorową, drudzy normalno – torową kolej. Rada pow. oświadczyła się za normalno – torową i zobowiązała dopłacić braki kasowe. Przeprowadzenie tej uchwały na Radzie pow. Opłacił ks. Jubilat niejedną przykrością. Początkowo kolej Chabówka – Zakopane była prywatno – akcyjną. Gdy się rozeszła wieść, że ks. Krawczyński święci 27/7 jubileusz kapłański, utworzył się komitet powiatowy, aby obok uroczystości kościelnej w tym dniu ludność całego powiatu wyraziła Jubilatowi wdzięczność za jego wybitną a bezinteresowną pracę dla Podhala. Komitet uchwalił wręczyć jubilatowi tekę z pergaminem, na którym będą podpisy wszystkich organizacji w powiecie, nadto tablicę marmurową pamiątkową wmurować w ścianę kościoła ludźmierskiego i zebrać fundusz na cel szlachetny, jaki ks. Jubilat wybierze, aby uwiecznić imię zasłużonego pracownika.
Redakcja ze swej strony składa serdeczne życzenia, aby Ks. Jubilat w czerstwym zdrowiu doczekał godów djamentowych.
Gazeta Podhalańska 27 lipca 1924 r. Nr 30
Jubileusz ks. Prał. Piotra Krawczyńskiego
Różaniec ze świętym Janem Pawłem II
PSALMY PIELGRZYMÓW ZA ZMARŁYCH
NIESZPORY ZA ZMARŁYCH
NOWENNA ZA ZMARŁYCH
o Duszach Czyśćcowych
JAK MOŻNA POMAGAĆ DUSZOM CZYŚĆCOWYM
Cierpienia Dusz w czyśćcu poświęconych Bogu (kapłani, zakonnicy i zakonnice)
Do Kapłanów umiłowanych synów Matki Bożej – ks. Stefano Gobbi
Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny – św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
