Aktualności

2016-03-14 00:11

Kaplica Na Brzegu na Szlaku Papieskim z wizytą u ks. kard. Stanisława Dziwisza – 14 marca 2015r. – zdjęcia i video

Tak było rok temu – 14 marca 2015r.

„..Ja tam u was byłem..Pilnujcie mi tych szlaków…”

Kraków – niekwestionowana stolica Szlaków Papieskich. Tu Jan Paweł II mieszkał, studiował, stąd zarządzał archidiecezją krakowską. Z Krakowa wyruszał na górskie wędrówki i wyprawy kajakowe. Z Krakowa udał się w 1978 r . na konklawe do Watykanu, aby przez cały okres pontyfikatu powracać do umiłowanego miasta, w którym pod koniec ziemskiej wędrówki zawierzył losy świata i każdego człowieka Miłosierdziu Bożemu.

.

Doroczne spotkanie z Metropolitą Krakowskim Kardynałem Stanisławem Dziwiszem – Patronem Szlaków Papieskich, jest wydarzeniem wielkiej wagi w życiu osób współpracujących z Fundacją Szlaki Papieskie, oraz sympatyków głoszonej przez nią idei zachowania pamięci o miejscach, po których wędrował przyszły Papież. Spełnieniem pragnień ludzi, którzy troszczą się o tę cząstkę dziedzictwa papieskiego, jaka pozostała na miejscach wędrówek księdza i kardynała Wojtyły w naszej ojczyźnie. Niektórzy mówią wręcz, że przeżycia związane z Eucharystią w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, spotkanie z Księdzem Kardynałem – najbliższym Współpracownikiem i Opiekunem Jana Pawła II, dodaje im sił w pracy dla Szlaków i w codziennym życiu, a wspominane jest przez cały rok. Odwiedzając szczególne na mapie Polski i Krakowa miejsce przy ul. Franciszkańskiej 3, związane z Janem Pawłem II jak żadne, uczestnicy spotkania mogą przy tej okazji podziękować za patronat obecnemu Metropolicie Krakowskiemu, usłyszeć od tego, który czuwał u boku Papieża Polaka słowa zachęty do dalszej pracy nad „pilnowaniem Jego szlaków”, i umacniać się we wspólnocie dążącej do tego samego celu.

.

Tegoroczne spotkanie odbyło się 14 marca (sobota). Rozpoczęło się na dziedzińcu Kurii przed pomnikiem św. Jana Pawła II, gdzie licznie przybyli zaśpiewali „Barkę”, a następnie złożyli kwiaty u podnóża pomnika Papieża i zapalili znicze.

BARKA – na dziedzińcu Kurii przed pomnikiem św. Jana Pawła II – video

Potem wszyscy udali się do kaplicy prywatnej Arcybiskupów Krakowskich na Mszę św. koncelebrowaną przez Kard. Stanisława Dziwisza z przybyłymi kapłanami.

.

Po Mszy św. wszyscy przeszli do apartamentów kurii, gdzie przy słynnym Papieskim Oknie – miejscu dialogów Ojca Świętego z młodzieżą Krakowa w czasie pielgrzymek apostolskich – odbyło się spotkanie z Kardynałem Dziwiszem, podczas której odznaczono medalem Prezes Fundacji Urszulę J. Własiuk, doceniając jej zaangażowanie w prowadzenie tak wielkiej inicjatywy, jaką jest ochrona, dokumentacja i odnawianie Szlaków Papieskich.

.

Urszula J. Własiuk, jest autorką pierwszego przewodnika: „Ja tam u was byłem… Pilnujcie mi tych szlaków”, który tak szeroko opisuje szlaki papieskie. Fundacja zajmuje się opisywaniem i dokumentowaniem Szlaków, które przemierzył nasz Papież. Pierwszy opisany i oznaczony Szlak to ogromne dzieło, które swoim zasięgiem objęło dwa całe pasma górskie – Beskid Wyspowy i Gorce.

Jak podkreśla Prezes Fundacji: praca nad odtwarzaniem tras papieskich wędrówek to wspaniała przygoda życia, pełna zadziwiających sytuacji. To cieszy, że dzisiaj wędruje Szlakami Papieskimi coraz więcej turystów, że zbliżają one ludzi do Ojca Świętego i do siebie nawzajem – takie było przecież ich przeznaczenie.

Staraniem wielu osób Kaplica Na Brzegu w Kasinie Wielkiej została oficjalnie włączona w poczet Szlaków Papieskich 7 października 2014r.

Ostatnim miejscem spotkania była Sala Włoska w krużgankach kościoła Ojców Franciszkanów – miejsce na spokojniejszą wymianę myśli pomiędzy ludźmi, których zbliżył Ojciec Święty, wzajemne poznanie się, nawiązanie kontaktów i przedstawienie propozycji współpracy.

.

 Więcej o Szlakach Papieskich: szlakipapieskie.pl

Szlaki Papieskie u kardynała – video

.

Spotkanie z Honorowym Patronem Fundacji Szlaki Papieskie

.

Pamiętają o Szlakach Papieskich – limanowa.in

.

Poniżej zdjęcia z wizyty

 

czytaj więcej...