Aktualności

2015-01-09 11:07

Józef Oleksy nie żyje. Sądeczanin przegrał walkę z rakiem

Zmarł pochodzący z Nowego Sącza Józef Oleksy, w przeszłości premier i marszałek Sejmu, polityk SLD, działacz PZPR. Miał 68 lat.

.

Józef Oleksy od wielu lat zmagał się z chorobą nowotworową. Pod koniec ubiegłego roku o swojej walce z rakiem opowiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. „Od dziewięciu lat toczę nowotworowe boje. Zaczęło się od prostaty, a po pięciu latach przerzuciło na kręgosłup” – przyznał w rozmowie z Robertem Mazurkiem.
.

„Nie wiem, kiedy z tego wyjdę i czy w ogóle wyjdę. Ale nawet mnie to nie ciekawi. Nie uwierzysz, ja nigdy nie zadałem tego pytania, ile mi zostało. Ani razu. I to nie ze strachu, po prostu będzie, jak będzie” – dodał.

.

W ostatnim wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” powiedział, że chciałby mieć katolicki pogrzeb.

.

 

***

Józef Oleksy urodził się 22 czerwca 1946 roku w Nowym Sączu. Pochodzil ze zwykłej, bardzo pobożnej sądeckiej rodziny. Rodzice pracowali w spółdzielni „Tworczość”, ojciec był stolarzem, mieli piątkę dzieci. Jego rodzinny dom stał przy ul. Zdrojowej. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 3 im. J. Kochanowskiego. W dzieciństwie był ministrantem w kościele św. Małgorzaty.  Kontynuował naukę w Niższym Seminarium Duchownym w Tarnowie (w 1962 r. witał w  imieniu tarnowskiej młodzieży kard. Wyszyńskiego). Po likwidacji przez władze komunistyczne małego seminarium przeniosł się do I LO  im. K.  Brodzińskiego w Tarnowie, gdzie zdał maturę. Absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS w Warszawie. Na studiach zaczął działać w  ZMP, potem w PZPR (1968). Sekretarz KU w  SGPiS, pracował w Wydziale Pracy Ideoowo-Wychowawczej KC, kier. biura CKR.  W latach 1987-89 był I sekr. KW PZPR w Białej Podlaskiej; minister ds. współpracy ze zw. zaw. w rządzie M. Rakowskiego (1989); brał udział w obradach Okrągłego Stołu, poseł od 1989 r., przew. SdRP. (1996-97). W grudniu 1995 r., po wygranych przez A. Kwaśniewskiego wyborów prezydenckich, szef MSW A. Milczanowski oskarżył z trybuny sejmowej premiera Oleksego o współpracę z wywiadem rosyjskim. Oleksy ustąpił wowczas ze stanowiska premiera, po latach zostal oczyszczony z zarzutów szpiegostwa.

źródło:

www.limanowa.in

www.sadeczanin.info

***   ***   ***

Wieczne odpoczywanie, racz mu dać Panie …

czytaj więcej...