Aktualności

2022-01-29 16:11

IV Niedziela Zwykła – (Rok C ) – 30 styczeń

EWANGELIA (Łk 4,21-30) – czytania

BYĆ POSŁAŃCEM BOGA

ks. Roman Sławeński

To było ponad dwadzieścia siedem wieków temu. Gdzieś w nieznanym zakątku Ziemi Obiecanej wzrok Boga zatrzymał się na człowieku o imieniu Jeremiasz. Ów człowiek usłyszał w swoim sercu głos Najwyższego. I poznał, że od wieków, zanim pierwszą radość przeżyła jego matka, Stwórca uznał, że go potrzebuje. Bóg, który zna każde ludzkie serce, zobaczył także lęk Jeremiasza. Niełatwo być posłańcem Boga. Wręcz przeciwnie, często staje się to uciążliwe. Dlatego Wszechmocny złożył obietnicę: „Będziesz twierdzą warowną… i nie zdołają cię zwyciężyć…”

 

Stać się człowiekiem, którego nic nie pokona. Jakim orężem można tego dokonać? W prorockim uniesieniu nawrócony św. Paweł mówi o potędze miłości. Ale kto wierzy w moc miłości? Wiem, że są tacy. Święty Maksymilian oddający życie za współwięźnia; św. Faustyna szepcąca Koronkę w intencji grzesznika; św. Brat Albert schodzący do nędzarzy ukrytych w miejskiej ogrzewalni…

 

Jezus próbował przekonać o tym mieszkańców rodzinnego Nazaretu. Stanął przed nimi, powiedział, że Miłość przyszła… Lecz oni nie zrozumieli. Odrzucili Miłość. Niezrażony Jezus poszedł dalej. Dziś staje przede mną, przed Tobą, przed każdym z nas. Oby nie powtórzył się nazaretański scenariusz.

czytaj więcej...