Aktualności

2014-11-07 22:45

Ewangelia na każdy dzień – 8 listopad

Ewangelia wg św. Łukasza 16, 9-15

.

Jezus powiedział do swoich uczniów: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków. Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze? żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i mamonie. Słuchali tego wszystkiego chciwi na grosz faryzeusze i podrwiwali sobie z Niego. Powiedział więc do nich: To wy właśnie wobec ludzi udajecie sprawiedliwych, ale Bóg zna wasze serca. To bowiem, co za wielkie uchodzi między ludźmi, obrzydliwością jest w oczach Bożych.

.

Komentarz do Ewangelii:

.

Komu służę?

 

Służyć Bogu to ufać, że On sam wie najlepiej, czego nam naprawdę potrzeba do szczęścia. A służyć mamonie to pozwolić się mamić iluzji, że jedynie bogactwo i chciwość uczynią człowieka ważnym, potężnym, szczęśliwym. Prawdziwym bogactwem człowieka jest jego podobieństwo do Boga: jego wolność, zdolność do miłości, prawda, odwaga, pokora, radość, życzliwość, pokój serca. Tego nie dadzą żadne pieniądze. Tego nie odbierze żadne ubóstwo.
.
.Jezu, Ty znasz moje serce. Widzisz, ile jest w nim jeszcze zniewoleń i nieuporządkowanych przywiązań. Naucz mnie być wiernym Tobie w najmniejszych rzeczach.
.
s. Anna Maria Pudełko AP

 

czytaj więcej...