Aktualności

2015-08-23 08:49

Ewangelia na każdy dzień – 25 sierpnia

Ewangelia wg. św. Mateusza   23,23-26

Jezus przemówił tymi słowami:
„Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać. Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda.
Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości. Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta”.

Komentarz do Ewangelii:

Kim tak naprawdę jestem?

Bóg nie potrzebuje naszych modlitw, jeśli jesteśmy w życiu niesprawiedliwi i brakuje nam miłosierdzia. Nie oznacza to jednak, że aby się modlić, musimy być absolutnie czyści i nieskazitelni. Grzesznik, który przychodzi do Boga, otrzyma odpuszczenie nawet najgorszych grzechów, jeśli szczerze za nie żałuje i w jego postawie nie ma przebiegłości, zwłaszcza wobec drugiego człowieka. Prawdziwą weryfikacją naszej pobożności jest miłość do bliźniego. Warto, abym dzisiaj stanął raz jeszcze przed lustrem i postawił sobie pytanie: Czy w mojej postawie życiowej nie ma faryzeizmu i hipokryzji?
.

Panie, oto staję przed Tobą ze szczerym sercem i pragnę odrzucić wszelkie postawy faryzeizmu i hipokryzji, które oddalają mnie od Ciebie.

.

ks. Mariusz Krawiec SSP

czytaj więcej...