Aktualności

2015-02-16 08:59

Ewangelia na każdy dzień – 16 luty

Ewangelia wg. św. Marka   8, 11-13

.

Faryzeusze zaczęli rozprawiać z Jezusem, a chcąc wystawić Go na próbę, domagali się od Niego znaku. On zaś westchnął głęboko w duszy i rzekł: „Czemu to plemię domaga się znaku? Zaprawdę powiadam wam: żaden znak nie będzie dany temu plemieniu”.
I zostawiwszy ich, wsiadł z powrotem do łodzi i odpłynął na drugą stronę.

.

Komentarz do Ewangelii:

Westchnienie Pana

Często także i my wystawiamy Jezusa na próbę, żądając od Niego czegoś więcej niż tylko słów. Najpierw trzeba uwierzyć słowu, aby móc zobaczyć znaki Bożej potęgi. Faryzeusze chcieli wymusić niejako na Nim, aby On – Syn Boży uczynił cud na zawołanie.

.

Nie robią tego z wiary, ale z chęci pochwycenia Go. Nie chcą wierzyć, chcą tylko znaku, cudu. Jednakże bez wiary ich żądania są próżne. Nawet jeśli Jezus uczyniłby jakiś cud dla tych niedowiarków, to szczerze wątpię czy oni by uwierzyli. Znak Jezusowy i tak im nic nie powie, nic im nie da, bo nie przyjmują Jego słów jako prawdy. Można patrzeć na czyny Jezusa i nie rozpoznać Go; można słuchać tego, co mówi, a nie chcieć tego przyjąć za prawdę. Otępiałość serca, nieczułość, niewrażliwość, upór, sprzeciw, niechęć, nie proszenie o pomoc, brak szukania prawdy. Nad tymi, którzy się tym charakteryzują, Pan wzdycha głęboko w duszy (…) I zostawiwszy ich, wsiada z powrotem do łodzi i odpływa.

.

o. Witold Młotkowski OFM

czytaj więcej...