Aktualności

2024-07-05 16:26

Ewangelia na dziś – 6 lipiec 2024 rok

EWANGELIA (Mt 9, 14-17) – Nie można stosować zwyczajów Starego Przymierza do Nowego

(…) Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi?

————–

Kiedy żyjemy w łasce uświęcającej, to tak, jakbyśmy uczestniczyli w przyjęciu weselnym, wówczas Jezus [ewangeliczny pan młody] jest bardzo blisko. Kiedy wybieramy dobrowolnie zło, żyjemy w grzechu, wówczas naszym „panem młodym” jest szatan. Jesteśmy wtedy smutni. W takich przypadkach post jest zbawienny i konieczny.

 

Jezu, mój Królu, niech Twoja bliskość będzie dla mnie ciągłym świętowaniem. Kiedy jednak odejdę od Ciebie przez grzech, daj mi odwagę powrotu przez skruchę, post i pokutę.

Cała Ewangelia ⇩ 

EWANGELIA  (Mt 9, 14-17)

Nie można stosować zwyczajów Starego Przymierza do Nowego

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

 

Uczniowie Jana podeszli do Jezusa i zapytali: „Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?” Jezus im rzekł: „Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć.
Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania, gdyż łata obrywa ubranie i gorsze robi się przedarcie. Nie wlewa się też młodego wina do starych bukłaków. W przeciwnym razie bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki się psują. Raczej młode wino wlewa się do nowych bukłaków, a tak jedno i drugie się zachowuje”.

 

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia dzień poprzedni

czytaj więcej...