Aktualności

2020-10-30 18:11

Ewangelia na dziś – 31 październik 2020 rok

EWANGELIA  (Łk 14, 1.7-11) – Przypowieść o zaproszonych na ucztę

(…) Przyjacielu, przesiądź się wyżej.

————–

Opowiadając przypowieść o zaproszonych na ucztę, Jezus nie chce dawać nam lekcji savoir-vivre’u przy stole. Zasłuchaj się, jak Jezus, Gospodarz uczty eucharystycznej, mówi dziś do ciebie: „Przyjacielu, dobrze, że jesteś, oto miejsce przygotowane dla ciebie”. Kiedy Pan wskazuje nam miejsce przy stole, nie zabieramy go nikomu. Pokorą jest pozwolić Bogu, aby nas prowadził.

 

Jezu, wiem, że jestem oczekiwany na uczcie życia. Pragnę przyjąć to miejsce, które Ty sam dla mnie przygotowałeś.

Cała Ewangelia ⇩ 

EWANGELIA  (Łk 14, 1.7-11)

Przypowieść o zaproszonych na ucztę

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.

 

Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. Opowiedział wówczas zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich:
„Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: «Ustąp temu miejsca». I musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce. Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: «Przyjacielu, przesiądź się wyżej». I spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników.
Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”.

 

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia dzień poprzedni

czytaj więcej...