Aktualności

2024-02-22 16:11

Ewangelia na dziś – 23 luty 2024 rok

EWANGELIA (Mt 5, 20-26) – Pojednaj się najpierw z bratem

(…) Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi.

————–

Jak się dostać do Królestwa niebieskiego? Jak się stać jego częścią? Dziś Pan Jezus mówi nam o pojednaniu. Nie wolno się gniewać na bliźniego. Nie wolno używać słów, które obrażają brata. Pan Jezus idzie jeszcze dalej w swoim nauczaniu. Nie tylko nie wolno wypowiadać złych słów, ale nawet mieć złych myśli czy żywić złych uczuć do bliźniego. Gdybyśmy wiedzieli, że ktoś może mieć w swoim sercu coś przeciwko nam, powinniśmy z nim się pojednać, zanim zwrócimy się w modlitwie do Boga.

 

Jezu, mój Królu, moja miłość do bliźniego nie jest tak dobra i łaskawa, tak delikatna i wrażliwa, jak tego ode mnie wymaga Twoje Słowo. Pomóż mi, abym dojrzewał do pełnej miłości.

 

Cała Ewangelia ⇩ 

EWANGELIA  (Mt 5, 20-26)

Pojednaj się najpierw z bratem

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

 

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj!”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: „Raka”, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego.
Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj.
Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie wydał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza».

 

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia dzień poprzedni

 

czytaj więcej...