Aktualności

2024-01-01 16:11

Ewangelia na dziś – 2 styczeń 2024 rok

EWANGELIA (J 1, 19-28) – Świadectwo Jana Chrzciciela o Chrystusie

(…) Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: Kto ty jesteś?

————–

Zapytajmy siebie: Kim jesteśmy? Każdy z nas ma takiego faryzeusza czy lewitę, który przychodzi od czasu do czasu i pyta: „Kim jesteś? Jaka jest twoja prawdziwa tożsamość?”. Kim są ci faryzeusze i lewici? To konkretne sytuacje, codzienne wybory, gdy łamiemy przykazania. Czy jesteśmy jeszcze chrześcijanami, czy spoganieliśmy do końca? Prorok znad Jordanu nie udawał. Był sobą.

 

Jezu, mój Królu, Ty znasz moje imiona. Jest ich tak wiele: celnik, prostytutka, poganin, grzesznik… Ale noszę też imię chrześcijanina. Proszę, wypowiedz je nade mną, bym je usłyszał.

Cała Ewangelia ⇩ 

EWANGELIA  (J 1, 19-28)

Świadectwo Jana Chrzciciela o Chrystusie

Słowa Ewangelii według świętego Jana.

 

Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: «Kto ty jesteś?», on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: «Ja nie jestem Mesjaszem».
Zapytali go: «Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?». Odrzekł: «Nie jestem». «Czy ty jesteś prorokiem?». Odparł: «Nie». Powiedzieli mu więc: «Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?».
Powiedział: «Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak rzekł prorok Izajasz».
A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zaczęli go pytać, mówiąc do niego: «Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?».
Jan im tak odpowiedział: «Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała».
Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.

 

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia dzień poprzedni

 

czytaj więcej...