Aktualności

2021-03-15 17:11

Ewangelia na dziś – 16 marzec 2021 rok

EWANGELIA (J 5, 1-16) – Uzdrowienie paralityka w sadzawce Betesda

(…) Czy chcesz wyzdrowieć?

————–

Chcesz być zdrowy? Paralityk, zamiast wyrazić swoje pragnienia, wymienia wszystkie przeszkody, które do tej pory uniemożliwiały mu zejście do sadzawki. Nie wiemy więc, czy człowiek ten w ogóle pragnie zdrowia, czy jego choroba nie stała się już pewnym sposobem na życie. Czy i ja czasami nie przypominam tego człowieka? Gdyby dziś Jezus zadał mi pytanie, czy chcę żyć w prawdzie, w łasce, bez nałogu, bez przekleństw, czy chcę pogodzić się z bratem, siostrą, rodzicami, znaleźć pracę, itd…, to jaka byłaby moja odpowiedź? Czy też znalazłbym mnóstwo wymówek? Czy z prostotą odpowiedziałbym: Tak, Panie, chcę! Ufam Tobie!?

 

Jezu, mocą Twego Słowa wydobywaj mnie z mojej rutyny, wygodnictwa i powierzchowności życia.

 

Cała Ewangelia ⇩ 

EWANGELIA  (J 4, 43-54)

Uzdrowienie paralityka w sadzawce Betesda

Słowa Ewangelii według świętego Jana.

 

Było święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy.
W Jerozolimie zaś jest przy Owczej Bramie sadzawka, nazwana po hebrajsku Betesda, mająca pięć krużganków. Leżało w nich mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparaliżowanych.
Znajdował się tam pewien człowiek, który już od lat trzydziestu ośmiu cierpiał na swoją chorobę. Gdy Jezus ujrzał go leżącego i poznał, że czeka już dłuższy czas, rzekł do niego: «Czy chcesz wyzdrowieć?».
Odpowiedział Mu chory: «Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody. W czasie kiedy ja dochodzę, inny wstępuje przede mną».
Rzekł do niego Jezus: «Wstań, weź swoje nosze i chodź!». Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje nosze i chodził.
Jednakże dnia tego był szabat. Rzekli więc Żydzi do uzdrowionego: «Dziś jest szabat, nie wolno ci dźwigać twoich noszy».
On im odpowiedział: «Ten, który mnie uzdrowił, rzekł do mnie: Weź swoje nosze i chodź». Pytali go więc: «Cóż to za człowiek ci powiedział: Weź i chodź?». Lecz uzdrowiony nie wiedział, kim On jest; albowiem Jezus odsunął się od tłumu, który był w tym miejscu.
Potem Jezus znalazł go w świątyni i rzekł do niego: «Oto wyzdrowiałeś. Nie grzesz już więcej, aby ci się coś gorszego nie przydarzyło». Człowiek ów odszedł i oznajmił Żydom, że to Jezus go uzdrowił. I dlatego Żydzi prześladowali Jezusa, że czynił takie rzeczy w szabat.

 

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia dzień poprzedni

 

czytaj więcej...