Aktualności

2024-06-13 16:30

Ewangelia na dziś – 14 czerwiec 2024 rok

EWANGELIA (Mt 5, 27-32) – Wymagania nowego Prawa w dziedzinie czystości

(…) Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.

————–

Grzech nieczystości niezależnie od tego czy jest popełniony myślą, słowem lub czynem, jest grzechem ciężkim, i choć różni się stopniem ciężkości, jest grzechem ciężkim [śmiertelnym]. Dlatego Jezus w dzisiejszej Ewangelii podpowiada nam: „Nie zbliżaj się do przepaści, nie wybieraj ścieżki, która wiedzie wzdłuż klifu, na jego skraju. Wybierz drogę oddaloną od niebezpieczeństwa śmierci. Nie tylko nie cudzołóż, lecz także nie patrz pożądliwie. Kochaj zawsze bardziej, mocniej, więcej”.

Jezu, mój Królu, daj mi odwagę i siłę do natychmiastowego odcinania się od zła i wybierania zawsze i we wszystkim Ciebie.

Cała Ewangelia ⇩ 

EWANGELIA  (Mt 5, 27-32)

Wymagania nowego Prawa w dziedzinie czystości

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

 

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Słyszeliście, że powiedziano: „Nie cudzołóż”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.
Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.
Powiedziano też: „Jeśli ktoś chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa».

 

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia dzień poprzedni

czytaj więcej...