Aktualności

2023-03-09 16:11

Ewangelia na dziś – 10 marzec 2023 rok

EWANGELIA (Mt 21, 33-43.45-46) – Przypowieść o dzierżawcach winnicy

(…) Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce.

————–

Winnicą jest Kościół, wspólnota ludzi, którzy uwierzyli Jezusowi i przyjmują Go jako Syna Bożego. Jesteśmy jak winne latorośle częścią tej winnicy Pana – Jezusa Chrystusa, jesteśmy w Niego wszczepieni. Jesteśmy kolejnym pokoleniem dzierżawców winnicy i odpowiadamy za Kościół tu, na Ziemi. Możemy tym wszystkim dysponować, ale musimy przestrzegać reguł dzierżawy, czyli prawa; 10 Przykazań, Katechizm Kościoła katolickiego, przykazań kościelnych. Z tej winnicy każdy indywidualnie zda rachunek przed właścicielem winnicy – Bogiem Ojcem.

 

Jezu, mój Królu, chcę być odpowiedzialny za Kościół – winnicę, która ma swego właściciela – Boga Ojca, ma swego dziedzica – Jezusa Chrystusa, ma swoje sługi – papieża, biskupów, kapłanów, ma swoich rolników – mnie.

Cała Ewangelia ⇩ 

EWANGELIA  (Mt 21, 33-43.45-46)

Przypowieść o dzierżawcach winnicy

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

 

Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu:
„Posłuchajcie innej przypowieści: Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej tłocznię, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał.
Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. Ale rolnicy chwycili jego sługi i jednego obili, drugiego zabili, trzeciego zaś kamieniami obrzucili. Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, lecz i z nimi tak samo postąpili. W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: «Uszanują mojego syna».
Lecz rolnicy zobaczywszy syna mówili do siebie: «To jest dziedzic; chodźcie, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo». Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili. Kiedy więc właściciel winnicy przyjdzie, co uczyni z owymi rolnikami?”
Rzekli Mu: „Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze”.
Jezus im rzekł: „Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: «Kamień, który odrzucili budujący, ten stał się kamieniem węgielnym. Pan to sprawił i jest cudem w naszych oczach». Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce”.
Arcykapłani i faryzeusze słuchając Jego przypowieści poznali, że o nich mówi. Toteż starali się Go ująć, lecz bali się tłumów, ponieważ Go miały za proroka.

 

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia dzień poprzedni

czytaj więcej...