Aktualności

2015-02-27 23:12

Ekstremalna Droga Krzyżowa z Kasinki Małej do Kalwarii Zebrzydowskiej

Już 44 miasta w Polsce obejmie tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK), inicjatywy znanego duszpasterza i społecznika ks. Jacka Stryczka. Idea akcji to osobiste przeżycie misterium Drogi Krzyżowej w czasie nocnego marszu i spotkanie z Bogiem podczas medytacji. Ponad 30-kilometrową trasę można przejść pojedynczo lub w grupie.

.

Przebieg EDK z Kasinki Małej:

Kasinka Mała – Lubień – Pcim – Stróża – Pasmo Babicy (Sularzówka, Trzebuńska Góra) – Harbutowice – Las Groby – Lanckorona – Brody – Kalwaria Zebrzydowska.

Długość 43 km

Opis trasy

Droga prowadzi lokalnymi drogami asfaltowymi, utwardzanymi lub polnymi, które mogą być błotniste. Trasa jest wymagająca, prowadzi częściowo terenami górskimi (szlakami turystycznymi) – suma podejść to ok. 1100 m.

więcej

.

 

W ubiegłym roku najtrudniejsza trasa przebiegała szlakami górskimi, miała długość 45 km i wyruszała z Bielska-Białej.

.

„Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest pielgrzymką. (…) Celem jest samodzielne przejście Drogą Krzyżową z medytacją” – wyjaśniają organizatorzy. Ma to być także próba wyjścia z „bezpiecznych ławek w kościele”, aby zmierzyć się z ryzykiem. Indywidualna walka z własnymi słabościami i zmęczeniem ma prowadzić do umocnienia w wierze i zbliżenia do Boga.

.

Podczas drogi obowiązuje milczenie, z wyjątkiem wspólnego odczytywania rozważań i modlitwy przy stacjach. Organizatorzy zapewniają treść rozważań, opisy trasy i mapę. Każdy uczestnik powinien przygotować się na zmienne warunki pogodowe i terenowe, zabrać ze sobą prowiant oraz zaplanować powrót. Powinno się jednak pamiętać, że wszystkie zabrane rzeczy trzeba nieść samodzielnie.

.

EDK składa się z czterech kroków: wyzwania, drogi, zmagania oraz spotkania. Wyzwanie pojawia się w momencie poznania idei EDK – jego podjęcie prowadzi do drogi, czyli wyruszenia w nocną wędrówkę w milczeniu z modlitwą i z wewnętrznymi rozważaniami. Trzeci krok to zmaganie, które pojawia się, gdy zaczyna brakować sił i trzeba przezwyciężyć swoje słabości. Zwieńczeniem walki jest spotkanie z Bogiem.

.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się po raz pierwszy w 2009 roku w Krakowie.

.

Informacje o zgłoszeniach i szczegółowe opisy tras dostępne są na www.edk.org.pl

czytaj więcej...