Aktualności

2025-03-25 16:30

Dobrego Łotra – ŚWIĘTO – 26 marzec

EWANGELIA (Łk 23, 33-34. 39-43) Dobry łotr

BŁ. ANNA KATARZYNA EMMERICH 

Dyzmas [Dobry Łotr] głęboko był wzruszony, słysząc, że Jezus modlił się za Swoich nieprzyjaciół i prześladowców. Wtenczas Maryja, słysząc głos Syna Swego, nie dała się dłużej powstrzymać i śmiało przybliżyła się do krzyża. Dyzmas, oświecony na duchu modlitwą Jezusa, ujrzawszy Najświętszą Pannę, poznał naraz, że Ta Niewiasta i Jej Syn, wiszący na krzyżu, byli niegdyś jego dobroczyńcami, że za ich przyczyną jako dziecko odzyskał zdrowie [myjąc się w wodzie, w której był malutki Jezus kąpany przez Maryję]. Skruszony już zupełnie, wyznał Jezusowi swą winę i rzekł wreszcie z pokorą: „Panie, jeśli mnie potępisz, słuszny to będzie wyrok; ale jeśli można, zmiłuj się Panie nade mną! – Doznasz miłosierdzia Mojego” – odrzekł mu Jezus. Zaraz też otrzymał Dyzmas łaskę prawdziwej głębokiej skruchy i tak pozostawał przez kwadrans w kornym rozpamiętywaniu swoich grzechów. Przejęty prawdziwą skruchą, rzekł z pokorą i nadzieją w sercu: „Pozwól mi dostać się na miejsce, gdzie będziesz mnie mógł wybawić! Wspomnij na mnie, gdy wejdziesz do Królestwa Twego!” A Jezus odrzekł! „Zaprawdę, powiadam ci, dziś będziesz ze Mną w Raju!”

 

Bóg czeka na człowieka o każdej porze. Na każdym etapie życia możemy się nawrócić, więc nie czekajmy do końca, bo może nie otrzymamy takiej łaski, takiego wyróżnienia jak Dobry Łotr. Ilu grzeszników nawróciło się w połowie swojego życia i stało się świętymi? Jednocześnie musimy uważać, aby gdzieś w nas nie płynęła zazdrość z powodu czyjegoś nawet przed śmiercią nawrócenia, bo on był taki, a taki, a na łożu śmierci prosił o księdza. Nie bądźcie zazdrośni, bo to jeden z grzechów głównych. Cieszyć się należy z każdego nawróconego grzesznika, nawet gdy czyni to w ostatniej chwili swego życia.

 

Błogosławię was w + imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. 

Cała Ewangelia ⇩ 

EWANGELIA (Łk 23, 33-34. 39-43) – Dobry łotr

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.

 

Gdy przyszli na miejsce, zwane «Czaszką», ukrzyżowali tam Jego i złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej Jego stronie. Lecz Jezus mówił: «Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią».

Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas». Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież – sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił». I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju».

 

Oto Słowo Pańskie.

 

źródło: Żywot i Bolesna Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa i Najświętszej Matki Jego Maryi

czytaj więcej...