Aktualności

2016-05-23 14:58

„Dla nas i całego świata” – Rekolekcje ŚDM 2016 – José Prado Flores

W sobotę 21 maja w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyło się kolejne szóste spotkanie z cyklu oficjalnych rekolekcji przygotowujących do ŚDM 2016 pt. „Dla nas i całego świata”. „Radość ma być znakiem ucznia i misjonarza. Chrześcijaństwo to nie religia krzyża. To religia mocy krzyża!” – mówił gość spotkania José Prado Flores, charyzmatyk z Meksyku.

Bądź jak osioł

Tematem rozmowy jaką przeprowadzili z zaproszonym gościem prowadzący spotkanie było miłosierdzie. Jose Prado Flores wyjaśnił co oznacza być miłosiernym.

.

– Być miłosiernym nie znaczy dać komuś jakąś rzecz – mówił – miłosierdzie to zauważenie czego potrzebuje druga osoba. Nie to, co ja chce komuś dać, ale dawanie tego, co drugi człowiek ode mnie potrzebuje.

.

– Dla mnie pięknym przykładem dobrego samarytanina jest osioł, który niesie na swoim grzbiecie człowieka. To jest sposób bycia miłosiernym samarytaninem: nieść na sobie kogoś, kto nie może już iść. (…) Naszym powołaniem jest stać się osłami, by nieść tych, którzy nie mogą chodzić, może to być osoba, która jest nie do zniesienia, bliska śmierci, nie może sama pójść, potrzebuje osła. Przykład taki znajdziemy także w Ewangelii – czterech przyjaciół, którzy przynieśli do Jezusa sparaliżowanego. Czterech osłów, którzy ponieśli sparaliżowanego – to jest dla mnie pierwsze i najważniejsze dzieło miłosierdzia – przynosić sparaliżowanych do Jezusa, który jest obliczem Miłosierdzia Boga.

Czytaj więcej

Rekolekcje „Dla nas i całego świata” to propozycja formacyjna Komitetu Organizacyjnego ŚDM dla młodych przygotowujących się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Dotychczasowymi prelegentami rekolekcji byli: w grudniu ojcowie Antonello Cadeddu i Enrique Porcu, misjonarze ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia z Brazylii, a w styczniu ks. Michał Olszewski SCJ, znany rekolekcjonista i egzorcysta,  20 lutego o. Adam Szustak OP, 19 marca ks. Artur Godnarski, 2 kwietnia bp Grzegorz Ryś, a 21 maja José Prado Flores, charyzmatyk z Meksyku.

Następne spotkanie rekolekcyjne planowane jest w sobotę 21 maj 2016 roku oczywiście w Krakowie w Sanktuarium w Łagiewnikach, a gościem spotkania będzie Ulf Ekman, szwedzki teolog, misjonarz i etnograf.

Rekolekcje ŚDM 2016 ks. Michał Olszewski SCJ

Rekolekcje ŚDM 2016 – o. Adam Szustak OP

Rekolekcje ŚDM 2016 – ks. Artur Godnarski

Rekolekcje ŚDM 2016 bp Grzegorz Ryś

 

czytaj więcej...